Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 13 Haziran 2019

Sultangazi meclisi’nde yine tartışma

Sultangazi Belediye Meclisi Haziran ayı 2. oturumu meclis başkanvekili av. Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti.

Sultangazi Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumu yine tartışmalı geçti.

MECLİSTEN NOTLAR

GÖRER, SULTANGAZİ BELEDİYESİ’NİN ADİL VE EŞİT DAVRANMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Gündem dışı söz alan CHP Grup sözcüsü Zeki Görer, 23 Haziran seçimlerine yönelik bilbordlarda eşitsiz davranıldığını belirterek, Sultangazi Belediyesi’ne ait birçok led bilboard ve bilbordalarda AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın reklamlarına yer verildiğini söyledi. Görer, bu platformların diğer adaylara kullandırılmadığını da söyledi. Görer, “Sultangazi Belediyesi’ni yanlı, taraflı, seçimin adil ve eşit geçmesi için katkı sunmaya davet ediyoruz” dedi. Görer, konuşmasında Türkiye milli takımına İzlanda’da yapılan muameleyi de kınadıklarını söyledi.

POYRAZ’IN GÜNDEMİNDE ENGELLİLER VARDI

CHP’li Belgin Poyraz’ın da gündeminde engelliler vardı. Poyraz, mecliste söz alarak partisinin ve CHP’li belediyelerin engellilere yönelik kurulan STK’lara destek verdiğini,  Sultangazi Belediyesi’nin ilçede faal olan derneklere gereken desteği vermediğini ifade etti. Poyraz, engellilerin ilçede yaşadığı zorlukları da dile getirdi.

YARCAN TAN, KİRALANAN ARAÇLARIN KİMLERE TAHSİS EDİLDİĞİNİ SORDU

CHP’li Yarcan Tan’da gündem dışı söz alarak, Mayıs ayı oturumunda belediyenin araç kiralamasına yönelik önerge verdiklerini hatırlatarak, “Bugüne kadar bu önergemize henüz yanıt alamadık. 2018 yılı kesin hesap cetvelini incelediğimizde son üç yıl içerisinde kiralık araçlar için ödenen rakamların artarak devam ettiğini görmekteyiz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz devam etmektedir. Bu durumda kiralık araçlar için ödenen rakamların azalması gerekirken, artarak devam etmiştir. Kiralık araç sefası sürmek israftır” dedi. Tan, kiralanan araçların kimler tarafından da kullanıldığının kamuoyuna açıklanması gerektiğini de belirtti.

İYİ PARTİLİ ÜYE PAZARTESİ YAŞANANLARA DEĞİNDİ

31 Mart seçimlerinde CHP listesinden meclise seçilen İYİ Partili Enver Hamzaoğlu’da söz alarak, Pazartesi mecliste yaşananlara değindi. Ak Parti grubunun 45 dakika gecikmeli olarak katıldığı meclis toplantısı CHP’li üyelerin bu duruma tepki göstermiş ve salonu terk etmişlerdi. Hamzaoğlu, meclis iradesini yok sayan zihniyete tepki gösterildiğini belirterek, Sultangazi meclisinde yerel siyasetten çok genel siyasetin konuşulduğunu söyledi. Aynı Hamzaoğlu, konuşmasının sonunda genel siyasete değinince tepki gördü. 19 Mayıs’da Samsun’da İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılmadığı programı dile getiren Hamzaoğlu’na, Ak Partililer, “Hem genel siyaset yapmayın diyor. Hem de genel siyaset konuşuyor” diyerek tepki gösterdi.

YÜREK, ALİBEYKÖY BARAJINDAKİ BOĞULMALARA DİKKAT ÇEKTİ

Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Fahrettin Yürek, Alibeyköy Barajı’nda yaşanan boğulmalara değinerek, baraj etrafında önlem alınmasına yönelik görüşlerini ifade etti. Yürek, her mahallede bir yüzme havuzu kurularak, yaşanan acı olayların önüne geçilebileceğini söyledi.

AK PARTİ GRUP SÖZCÜSÜ EYYÜPOĞLU, CHP’Lİ ÜYELERE CEVAP VERDİ

CHP’li meclis üyelerinin konuşmalarından sonra söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, YSK’nın reklam panolarına yönelik kura çekimi yapıldığını ve eşit bir dağıtım yapıldığını söyledi. Eyyüpoğlu, “Ayrıca CHP belediyelerin olduğu ilçelerde reklam panolarına yönelik arkadaşlar bir araştırma yaparsa kimin ne kadar usulsüz davrandıklarını göreceklerdir. İzlanda’da yaşanan olayı bizlerde kınıyoruz. Ama maç sonrası ‘biji izlanda’ yazan HDP’li Halis Kaplan’ı kınamayanları da, kınıyoruz” dedi. Eyyüpoğlu’nun bu açıklamaları Ak Parti grubu tarafından alkışlandı.

Cumhuriyet tarihinde engelli vatandaşların en çok hizmeti Ak Parti iktidarında gördüğünü ve görmeye devam ettiğini ifade eden Eyyüpoğlu, Yarcan Tan’ın ‘israf’ açıklamalarına da cevap verdi. Eyyüpoğlu, “2-3 yıl önce yaklaşık 2 milyon TL tutarındaki telefon faturasını TBMM’ye ödetenleri de konuşmamız gerektiğini unutmayalım” diye konuştu.

Pazartesi yaşananlara da değinen Eyyüpoğlu, “Meclis iradesini yok saymak, aslında meclisi terk etmektir” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu’nun açıklamalarından sonra, yeniden söz almak isteyen CHP Grup sözcüsü Zeki Görer tepki gösteren meclis başkanvekili Hasan Esat İlhan, “21 dakika konuştunuz. Söz hakkı vermiyorum. Yeterince konuştunuz” dedi.

BELEDİYE MECLİS TOPLANTISININ TAMAMINI VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yorumlar

Tasarım | Enba