Eminhaber.Org
Ana Sayfa ARNAVUTKÖY, MANŞETLER, SULTANGAZİ 28 Eylül 2018

Sultangazi Sosyal Hizmetler Merkezi Halime’ye ve Ailesine Sahip Çıktı

Sultangazi Sosyal Hizmetler Merkezi Halime’ye ve Ailesine Sahip Çıktı
Ali Baba Halı Yıkama

Arnavutköy’de kağıt toplama aracının üzerinde eline aldığı boyama kitabını karaladığı sırada görüntülenen 11 yaşındaki Suriyeli Halime’nin hayatı 1 günde değişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın girişimiyle okula yazdırılan Halime’ye, Sultangazi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğü’de sahip çıktı.

Babası ile çöpten karton toplarken kağıt toplama aracının üzerinde eline aldığı boyama kitabını karaladığı sırada çekilen video ile tanınan Halime için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sultangazi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. Aileye ulaşan Sultangazi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Bekir Cenikli, aileye sosyal ve ekonomik destek sağlanması için gerekli işlemler başlattı.

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’da okula başlayan Suriyeli Halime’yle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatlarıyla, İstanbul İl Müdürlüğü ve Sultangazi İlçe Müdürlüğü ekiplerimiz, söz konusu çocuğumuza ve ailesine ulaşmış, aile ve çocuğumuzla ikamet adresinde görüşmüştür. Ailede, 7 çocuk olduğu, 4 aylık bebeklerinin kimliğinin olmadığı, 2007 doğumlu olan kız çocuğumuzun da kimlikte 2017 doğumlu olarak kayıt edildiği ve bu nedenle okul kaydının olmadığı tespit edilmiştir. Aileye, çocuklarımızın kimlik alma ve hatalı bilgi güncelleme işlemleri için rehberlik edilecektir. Eğitim çağında olan çocuklarımızın da okul kaydının yapılması sağlanacaktır. Ayrıca, aileye sosyal ve ekonomik destek sağlanması için gerekli işlemler başlatılmıştır. Ailenin ve çocuklarının bundan sonraki süreci de Sultangazi Sosyal Hizmet Merkezince takip edilecektir”

Tasarım | Enba