Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 29 Mayıs 2018

Sultangazi’de 11 bin 429 seçmen ilk kez sandığa gidecek

24 Haziran seçimlerinde Sultangazi’de kaç seçmenin oy kullanacağı belli oldu. Özellikle ilk kez seçimlerde oy kullanacak gençleri heyecan sardı.

Türkiye, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gidecek. Daha önce ilk kez 10 Ağustos 2014’te cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirken, 24 Haziran’da seçmenler ilk kez cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidecek.

SULTANGAZİ’NİN TOPLAM SEÇMEN SAYISI 350 BİN 388

2017 referandumundan bu yana ilk kez oy kullanacakların sayısı da belli oldu. Buna göre, Sultangazi’de 350 bin 388 seçmenden 11 bin 429 seçmen ilk defa sandık başına gidecek. Sultangazi’de toplam sandık sayısının ise 944 olduğu açıklandı.

ENGELLİ VATANDAŞLARA SEYYAR SANDIK GİDECEK

Engelliler için seyyar sandık uygulaması da bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından engelli beyan formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurulması gerekecek. Başvurusu kabul edilen engelli seçmenler, sandıkların kendilerine getirilmesi suretiyle bulundukları yerde oy kullanabilecek.

Seyyar sandık uygulamasında Sultangazi’de 7 seyyar sandık engelli seçmenlerin bulundukları yerlere gidecek. Sultangazi’de ki engelli seçmen sayısı ise, 3 bin 094 olduğu belirtildi.

MEMLEKET DAĞILIMINA GÖRE SEÇMEN SAYISI

Sultangazi’de memleket dağılımına göre seçmen sayısı ise şu şekilde;

Yorumlar

Tasarım | Enba