Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SULTANGAZİ 28 Haziran 2014

Sultangazi’de 5 Metrelik Kazanda 6 Bin Kişiye Çorba

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayına az bir süre kala hazırlıklarını tamamladı.

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayına az bir süre kala hazırlıklarını tamamladı. İlçenin sembolü haline gelen çorba çeşmeleri bu yıl 3 ton ağırlığında ve 5 metre yüksekliğindeki devasa çorba kazanından akacak. 6 bin kişi, devasa büyüklükteki kazandan çorba içerek orucunu açacak.

Ramazan’a sayılı günler kala Sultangazi Belediyesi ekipleri hazırlıklarını tamamladı. Ramazan etkinliklerinin adresi bu yıl da Atatürk Bulvarı oldu. Sultangazi Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli kültürel etkinliklerle vatandaşlar sokak iftarlarında bir araya gelirken, Ramazan’ın bereketini ve coşkusunu da doyasıya yaşayacak. Bin metrekarelik yarı kapalı alana kurulan iftar çadırında günde 2 bin 500 kişi orucunu açacak. Bu alan iftar sonrasında ise kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Ramazan etkinliklerinin bu yıl en dikkat çeken tarafı ise devasa boyutlarda hazırlanan çorba kazanı olacak.

3 ton ağırlığında ve 5 metre yüksekliğinde olan kazan hakkında konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay hazırlanan kazanın bir ilk olduğunu kaydetti. Hem çorba hem de limonata dağıtımına uygun hale getirilen kazanın 6 bin kişiye hizmet edeceğini söyleyen Başkan Altunay, “Çorbanın sıcaklığını 65 derecede sabit olarak tutabiliyor. Yine soğutucu ve hijyenik bir özelliğe sahip olduğu için limonatayı da aynı soğuklukta koruyabiliyor. Burada en az 6 bin kişiye çorba verebileceğiz. 5 metre yüksekliği 4,20 metre eni olan bu kazanın bir ilk olduğunu düşünüyorum. Sultangazi’de ihtiyaç sahibi nüfusa önemli hizmetlerde bulunacağını düşünüyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ramazan ayı için hazırlanan diğer etkinliklerin de yoğun ilgi göreceğini sözlerine ekledi. Ayrıca Ramazan ayı boyunca Sultangazi Merkez Cami önünde yer alan meydan, kitap fuarı olarak düzenlendi. 8 yayın evininin yer aldığı fuarda, dini eserlerinin yanı sıra klasik eserler ile yakın Cumhuriyet tarihi ve güncel konuları ele alan kitaplar görücüye çıktı.

10489855_695708140482311_5112266565824660189_n

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Sultangazi’de depo yangını

Sultangazi’de depo yangını

Tasarım | Enba