Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 30 Temmuz 2018

Sultangazi’de Arapça Tabelalar Bir Bir Sökülüyor

Sultangazi’de Suriyelilere ait iş yerlerinde asılan Arapça tabelalar zabıta ekiplerince söküldü.

Sultangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen çalışmada, ilçenin 15 mahallesinde Arapça yazılı tabela, led ışık ve posterler söküldü, ruhsatız olan işyerleri mühürlendi.

Suriye’de iç savaşın başlamasıyla çok sayıda Suriyeli Türkiye’ye gelmiş ve bu insanların bir kısmı çeşitli yerlerde işyerleri kurmuştu. Bu çerçevede Suriyelilerin yoğun yaşadığı Sultangazi’de de birçok noktada ağırlığı lokanta ve gıda ticareti üzerine birçok firma açıldı. İşyerlerinin büyük bir kısmı da tabelaların çoğunluğunu Arapça yapmıştı. Gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı tabelaların görüntü kirliliği oluşturduğu, vatandaşların da yazılanları anlamamaları yönünde şikayetlerin de artmasıyla birlikte Sultangazi Belediyesi harekete geçti.

İşletmelere yapılan duyuruyla tabelaların yüzde 75’inin Türkçe olması gerektiği bildirildi, ruhsatsız olan işyerlerinin eksik evraklarını tamamlamaları için süre tanındı. Verilen süre içerisinde büyük bir çoğunluk talimata uymadı. Sultangazi Belediyesi zabıta ekipleri, verilen süreye rağmen değişimi yapmayan esnafa müdahale ederek tabelalarını kaldırdı, eksik evraklarını tamamlamayan ruhsatsız işyerlerini mühürledi. Özellikle hijyen konusunda yapılan denetimlerde de uygunsuz şartlarda faaliyet gösteren işyerleri mühürlendi.Hijyen ve tabela uyum konusundaki denetimlerin aralıksız devam edeceği belirtildi.

Suriyelilere işyerini kiralayanların iş yeri açma, ruhsat vb. işlemlerini de kendi üzerlerine yaptıkları ve bunun karşılığında haksız kazanç elde ettikleri de belirlendi.

Yorumlar

Tasarım | Enba