Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 12 Ocak 2021

Sultangazi’de bir mahallenin tapu mücadelesi

Çanakkale Savaşı’nda büyük başarı gösteren komutanlardan biri olan Esat Paşa olarak bilinen Mehmet Esat Bülkat’ın torunları olduğunu öne süren kişiler, Sultangazi’ye bağlı Merkez Habibler Mahallesi’nin 48 Milyon metrekarelik bir alanını sahiplenerek, dava açıp hak iddia etti. 40 yıldır tapularını alamayan mahalle sakinleri, tapularını istiyor.

Sultangazi’ye bağlı Merkez Habibler Mahallesi’nin 40 yılı aşkın süredir tapu sorunu çözülemedi. Çanakkale Savaşı’nda büyük başarı gösteren komutanlardan biri olan Mehmet Esat Bülkat’ın (Esat Paşa) torunları olduğunu öne süren 3 kişi, 48 Milyon metrekarelik bir alanın sahiplenerek hak iddia ettiler.

Elektriği ve suyu olan, kentsel dönüşüme giren sokakları da bulunan mahallelinin mahkeme tarafından arazilerin üzerine şerh konulmasından dolayı yüzde 90’nın tapusu yok. Tapu mücadelesi veren mahalleli, 1983 yılında çıkan 2981 gecekondu kanuna göre oturdukları arazilerin bedellerini ödedi ve tapu tahsis belgelerini aldılar. Yol, su, elektrik gibi hizmetlerden yararlanan mahalle sakinleri tapularını bir türlü alamadılar. Yıllar sonra Çanakkale Savaşı gazisi Mehmet Esat Bülkat paşanın 3 torunu ‘Habibler Mahallesi bizimdir’ deyip dava açtı. Açılan dava sonucu mahkeme kararıyla 2 milyon 700 bin metrekarelik arazi üzerine şerh konuldu. Dava yaklaşık 26 yıldır sürüyor. 2015 yılında bin 370 mahalle sakini davaya müdahil oldu.

Mehmet Esat Bülkat paşanın torunları olduğunu öne süren kişileri tanımadıklarını belirten mahalle sakinleri 40 yılı aşkın süredir devam eden tapu sorunun çözülmesini bekliyor.

 “PAŞA TORUNLARI HAK İDDİA EDİP, ÖNÜMÜZÜ KESİYOR”

Mahalle sakinlerinden Hakan Taşçı, “Buranın tapu sorunu 1996 yılında paşa torunları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden hak iddia ederek dava açıyorlar. 48 milyon metrekareye dava açıyorlar, ama 2 milyon 700 metrekarelik alana şerh koyuyorlar. Mahallemizde 2 bin tane gecekondu var. Hepsinin beyannamesi var. Tapu tahsis belgesi var. 1983 yılında parasını ödeyip, hakkını devletten satın alan mahalle sakinleri var. Ama paşa torunları ‘burası bizim’ diye hak iddia edip bizim önümüzü kesiyor. Bu paşa torunlarının kim olduğunu bizlerde bilmiyoruz. Mahkeme de, avukatları tarafından Çanakkale gazilerinden Esat Bülkat’ın torunları olduğu beyan edildi. İki tane daha paşa torunundan bahsediyorlar. Üç tane paşa torunu bu 48 milyon metrekare vatan toprağından hak iddia ediyorlar. Adli süreç işliyor. Önümüzdeki hafta mahkememiz var. Ve biz Bin 370 hane 200 lira harç yatırarak, İBB’nin yanında davaya müdahil olduk. 2 bin tane tapu alma hakkı olan gecekondumuz var. Ama tapularını bundan dolayı alamıyorlar. Mahallemizin yarısından fazlası tapusuz, bir kısmı ise tapulu.

Davanın asıl başlangıç süreci 1994 yılında başlıyor. Hazine yerin İBB’ye ait olduğunu ama bunun için 10 yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. 10 yılın dolmasına 1 ay kala bu paşa torunu denilen insanlar dava açıyorlar. Buda demek oluyor ki bu insanların büyükşehir de bir kolu var. Dava açmamış olsalardı buradaki herkes tapusunu almış olacaktı. Paşa torunları ile hiç görüşmedik ama avukatları her davaya geliyorlar. 15-20 avukatla davaya katılıyorlar. Bizde kendi savunmamızı kendimiz yapıyoruz. İBB şu an burada kentsel dönüşüm için bir çalışma yapıyor. Ama davanın bitmesini beklediği için şu an bir şey yapamıyor” dedi.

“BİZ TAPUMUZU İSTİYORUZ”

Bir başka mahalle sakini Nazire Sani ise, “40 senedir bu mahallede oturuyorum. Tapumuz yok ama yerin bizim olduğuna dair bankaya ödediğimiz para var. Vergimizi ödüyoruz, beyanname ücretini ödüyoruz, çöp, su, elektrik faturalarını ödüyoruz. Biz tapumuzu istiyoruz” diye konuştu.

“YILLARDIR MAHKEME DEVAM EDİYOR”

Hüsnü Aksu ise, “Tek sorunumuz tapu. 40 yıldır burada oturuyorum ama tapumuz yok. 10 sene önce mahallemiz sınırları içerisinde konut yapanlar tapusunu almış, biz 40 senedir burada oturuyoruz tapumuzu alamıyoruz. Ben paşa torunlarına inanmıyorum. Yıllardır mahkeme devam ediyor. Bu paşa torunlarının kaç dönüm arazisi olduğunu vatandaş bilmiyor. Mezarlıklara, kamu binalarına tapu veriyorsun, vatandaşların vermiş olduğu verginin yerinin tapusunu vermiyorsun” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba