Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 4 Aralık 2017

Sultangazi’de Bir Meçhul Beton Santrali

Sultangazi Belediyesi’nin olağan 2017 Aralık oturumunda CHP grubunun gündeme getirdiği beton santralinin kim veya kimler tarafından kurulduğu muamma olarak kaldı…

Sözlü önerge için söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, İBB’nin kullandığı tuz deposunun arka tarafında bir beton santrali kurulduğunu, bu santrale nasıl ruhsat verildiğini sordu. Coşkunoğlu, “Tuz deposunun arkasında beton santrali yapılmış ve bu santral üretime başlamıştır. Size sormak istiyorum bu beton santrali kamuya mı, şahsa mı ait?  Bu santral şahsa aitse çalışma ruhsatını nasıl ve nereden aldı?” diye sordu.

Konuyla ilgili söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Ceylan, sözü edilen alanın maden sahasında kaldığını ve ilçe belediyesinin o bölgeyle alakalı bir ruhsat tasarrufunun olmadığını söyledi. Ceylan, “Orası maden sahası alanında yer alıyor. Maden sahasında kalan yerlerle ilgili olarak tüm tasarruf hakkı, yaptırımlar ilgili bakanlıklar ve valiliğe aittir. Bahsedilen beton santrali ile ilgili bize sadece görüş soruluyor. Bu görüşle ilgili olarak bugüne kadar o bölgelerde madencilik faaliyetlerinin ilçemizde problem oluşturacağından dolayı olumsuz görüş bildirdik. Bizim ceza ve ruhsat verme yetkimiz yok. CHP Grubu bu konu ile ilgilenirse, ilçe belediyesi olarak verdiğimiz cevapları kendilerine de sunabiliriz.” Dedi.

Bu cevabın üzerine tekrar söz alan Coşkunoğlu,  Hakan Ceylan’ın verdiği cevabın yeterli olmadığını, burada maden ocağıyla ilgili bir ruhsatın sorgulanmadığını, beton santralinden söz edildiğini söyledi ve beton santrali hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Bunun üzerine söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir, beton santralinin Kuzey Marmara Bağlantı yolunda çalışan firmaların şantiyesi olabileceğini söyledi.

Mustafa Demir’in bu açıklamasından sonra söz alan CHP İBB ve Sultangazi Meclis üyesi Doğan Olgun, Hakan Ceylan’ı çok dikkatli dinlediğini ancak sonuç olarak bu santrale hangi kurumun ruhsat vereceği veya vermesi gerektiğini anlayamadığını söyledi. Olgun, ayrıca Mustafa Demir’i de çok dikkatli dinlediğini söyleyerek, “Şimdi bizim ilçemizde bir beton santrali açılıyor ve biz belediye olarak bundan habersiz miyiz?” diye sordu…

Yorumlar

Tasarım | Enba