Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 16 Eylül 2018

Sultangazi’de Cirit Şöleni

Sultangazi’de Cirit Şöleni
Ali Baba Halı Yıkama

Ata sporlarımız arasında yer alan Atlı Cirit Oyunu, Sultangazi Belediyesi tarafından bir kez daha yaşatıldı. Esentepe Mahallesi’nde yapılan “Sultangazi Belediyesi 8. Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları”nda Sivas, Erzurum, Bayburt ve Erzincan’dan cirit takımları kıyasıya mücadele etti.

Esentepe Mahallesi Etkinlik Alanı’nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşundan sonra mehter takımı eşliğinde söylenen İstiklal Marşı’yla başladı. Müsabakalar sırasında atlar şaha kalkarken, cirit oynayanların attıkları ciritlerin rakip takım tarafından tutulması vatandaşlarca alkışlandı.

“Sultangazi Belediyesi 8. Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları”na İlçe Kaymakamı Uğur Kalkar, Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ak Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Dursun, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan, Abdullah Güler ve Şirin Ünal’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu şartları ve kuralları dahilinde yapılan müsabakalara Erzurum Atlı Spor Kulübü, Bayburt Balca Atlı Spor Kulübü, Sivas Önder Atlı Spor Kulübü ve Erzincan Safari Atlı Spor Kulübü katıldı.

Cirit müsabakası öncesi bir konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, bu yıl da ata sporu olan Atlı Cirit Müsabakaları’nın 8’incisini Sultangazi’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

40’ar dakikalık iki devre halinde oynanan cirit oyununda 24 at Esentepe Mahallesi’nde ter döktü. Çekişmeli geçen müsabakaların sonunda Erzurum Atlı Spor Kulübü galip ayrıldı.

Dereceye giren takımlara ödülleri ise Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Belediye Başkanı Altunay ve milletvekilleri tarafından verildi.

Tasarım | Enba