Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 1 Ekim 2017

Sultangazi’de Cirit Şöleni

Sultangazi Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği "Sultangazi Belediyesi 7. Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları" yoğun ilgi gördü. 4 takımın mücadele ettiği müsabakayı Erzurum Atlı Spor Kulübü kazandı.
Sultangazi’de Cirit Şöleni
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi, Orta Asya ve Anadolu’da Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları ata sporu atlı ciridi yaşatmayı sürdürüyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Sultangazi Belediyesi Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları”nda Türkiye’nin önde gelen 4 cirit takımı mücadele etti. Esentepe Mahallesi’nde yapılan müsabakaların açılış törenine Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği müsabakalarda Erzurum Atlı Spor Kulübü, Erzincan Safari Atlı Spor Kulübü, Bayburt Balca Atlı Spor Kulübü ve Sivas Önder Atlı Spor Kulübü takımlarından oluşan 32 at ve sporcu kıyasıya yarıştı. Müsabakada birinciliği Erzurum Atlı Spor Kulübü elde ederken, 2’ncilik Sivas Önder Atlı Spor Kulübü, 3’üncülük Erzincan Safari Atlı Spor Kulübü, 4’üncülük ise Bayburt Balca Atlı Spor Kulübü’nün oldu.

Cirit müsabakalarına ev sahipliği yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Orta Asya’dan günümüze kadar taşımış olan ata sporunun halen en canlı şekilde devam ettiğini söyledi. Altunay konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Halkımızın teveccühü her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça güzel. Şu anda istiyoruz ve temenni ediyorum ki bundan sonra çok daha fazla illerin bu spora ağırlık vermelerini bekliyoruz. Bu 4 ilimizle sınırlı değil, birçok ilimizde bu spor müsabakaları devam ediyor. Alparslan’ın Anadolu’ya gelişiyle başlayan bu spor halen Türkiye’de en canlı şekilde devam ediyor. Bizden sonra bazı Avrupa ülkeleri ve Arabistan’a gitmiş olsa da asıl yuvası burası olmuş. Türk insanı atla çok barışık, iç içe yaşamış. Atın sırtında doğmuş, büyümüş, savaşmış ve ölmüş. Dolayısıyla bizim de bu anlamda sadece yılda bir gösterilerle değil aynı zamanda kent ormanlarında at binicilik kurslarıyla çocuklarımızı atla buluşturuyoruz. Gelen takımlar profesyonelce bu cirit müsabakalarını yapan takımlar. İnşallah güzel bir seyir olacak”

Tasarım | Enba