Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 15 Ekim 2017

Sultangazi’de Hamsi Festivali

Hamsi Festivali’nde 3 ton hamsi vatandaşlara ikram edildi.
Sultangazi’de Hamsi Festivali
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediyesi, Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden olan hamsiyi ilçeye taşıdı. Sultangazi Belediyesi ve Sultangazi Rizeliler Derneği işbirliğinde düzenlenen,“ Yöresel Ürünler ve 2. Hamsi Festivali” ile Sultangazililer Karadeniz’in yöresel ürünleriyle tanıştı. Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Sultangazi Belediyesi Etkinlik alanında düzenlenen festival kapsamında 3 ton hamsi, ziyaretçilere dağıtıldı. Festival alanına akın eden vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

“Bugün bütün vatandaşlarımız hamsi yiyecek”

Festivalde vatandaşlara hamsi ikram eden Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, geçen yıl yoğun ilgi gören festivalin bu yıl da aynı yoğunluğu yaşadığını söyledi. 10 gün sürecek olan festivalde çeşitli etkinlilerin olacağını ifade eden Başkan Altunay, “Burada geçen sene kışın ortasında yapılan bu festivalin ilki fevkalade tutmuştu ve yoğun bir talep vardı. Bugün de çok şükür hamsi ile doldurduk Sultangazi’yi. Şu anda vatandaşlar kuyruk oluşturdu ama tamamına yetiştirebiliyoruz.

Bugün 3 ton hamsi dağıtılacak. Bundan kaç kişi yararlanacak bilmiyorum ama bütün vatandaşlarımız hamsi yiyecek bugün. 10 gün sürecek festivalde sadece hamsi yok. Rize’nin yöresel oyunlarıyla, sanatçılarıyla 10 gün boyunca vatandaşı memnun edecek etkinliklere sahne olacak” dedi.

Sultangazi Rizeliler Derneği Başkanı Hasan Başça ise Karadeniz kültürünü Sultangazi’de en iyi şekilde temsil ettiklerini belirterek festivalin ilerleyen günlerinde çeşitli ikramlar olacağını söyledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalde hamsilerin tadına bakan vatandaşlar da festivalin geleneksel hale gelmesini istedi. Festivalde ayrıca Belediye Başkanı Cahit Altunay ve vatandaşlar horon oynadı.

Tasarım | Enba