Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ 16 Şubat 2019

Sultangazi’de ‘Millet Kıraathanesi’ hizmete başladı

Sultangazi’de ‘Millet Kıraathanesi’ hizmete başladı
Ali Baba Halı Yıkama

Şehit Ferdi Yurdu Seven Gençlik Merkezi çatısı altında millet kıraathanesi hizmete başladı.  7 bine yakın kitap burada okuyucularını beklerken, çorba, çay ve kek ücretsiz dağıtılıyor. Okuyucular ücretsiz fotokopi hizmetinden yararlanırken, kıraathanede kablosuz internet hizmeti de sunuluyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacak projelerinden biri olan Millet Kıraathanesi, İstanbul’daki ilk örneklerinden birisi Sultangazi’de hizmete başladı.

Sultangazi Belediyesi tarafından hayata geçirilen Şehit Ferdi Yurdu Seven Gençlik Merkezi çatısı altında faaliyete geçen millet kıraathanesi, 180 kişi kapasitesine sahip. Millet kıraathanesinde hukuktan sağlık bilimlerine, ekonomiden din ve edebiyata kadar 28 temel konu başlığında 7 bine yakın kitap burada okuyucularını bekliyor.

BAŞKAN ALTUNAY GENÇLERLE BİRARADA

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’da Millet Kıraathanesi’ne giderek buradaki vatandaşlarla biraraya geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altunay, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda ilçemizdeki ilk millet kıraathanesini hizmete açtık. Kısa bir süre sonra Sultançiftliği Şehit Hikmet Baysal Gençlik Merkezi’nde de millet kıraathanesini hizmete sunacağız” dedi.

Bu projenin bilgili nesillerin oluşmasına katkı sunacağını ifade eden Başkan Altunay, “Millet kıraathaneleri ile halkımızın kitap okuma alışkanlığına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Sultangazili hemşehrilerimiz kitap okurken bilgi alışverişinde bulunabilecek. İlçemize değer katacak bir çalışma oldu” diye konuştu.

Başkan Altunay, ziyarette kütüphane bölümünde öğrencilerle birlikte kitap okudu ve sınava hazırlanan gençlerde başarılar diledi.

ÇAY, ÇORBA, KAHVE ÜCRETSİZ

Kitap kültürünü yaygınlaştırmak ve okumayı teşvik etmek amacıyla hizmete giren millet kıraathanesinde kitap okuyan ya da ders çalışanlara çay ve kek ücretsiz sunuluyor. Öğle saatlerinde sıcak çorba ikramı yapılıyor. Sessiz, sakin ortamı ve alışagelmişin dışındaki hizmetleriyle kitapseverlerin uğrak noktası durumuna gelen millet kıraathanesine gelenler mola vermeden kitap okumanın ve ders çalışmanın keyfine varıyor.

İLÇE HALKININ UĞRAK NOKTASI OLDU

Her yaştan vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği kıraathane, nerdeyse hiç boş kalmıyor. 7 bine yakın kitap ve güncel yayınlarıyla hizmet veren millet kıraathanesinden aynı anda 180 kişi faydalanıyor.  Sultangazi Belediyesi’nin resmi sitesi üzerinden kartlı üyelik sisteminin bulunduğu kıraathaneye şu ana kadar yüzlerce üye kayıt yaptırmış durumda.

ÜCRETSİZ FOTOKOPİ VE İNTERNET

Millet kıraathanesinde okurlara yönelik hizmetler bununla da sınırlı değil. Okuyucular ücretsiz fotokopi hizmetinden yararlanabildiği kıraathanede kablosuz internetten de ücretsiz faydalanıyor. Yoğun olarak gençlerin müdavimi olduğu kıraathanede otomasyon ve akıllı kütüphane sistemi sayesinde katalog tarama, e-yayın bulma ve bilgilendirme yapılabiliyor.

Tasarım | Enba