Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SULTANGAZİ 18 Mart 2020

Sultangazi’de nikah törenlerine koronavirüs kısıtlaması

Türkiye’nin koronavirüs mücadelesinde her gün yeni bir tedbir hayata geçiriliyor. Düğün salonları kapandı ancak nikah törenleri devam ediyor. Sultangazi Belediyesi tedbir nedeniyle nikah törenlerine davetli almayacak.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra bir anda dünyaya yayılan ve başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerini adeta kasıp kavuran koronavirüs Türkiye’deki sosyal hayatı da doğrudan etkiledi. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda kurum yeni düzenlemeler hayata geçirirken, vatandaşların alınan tedbirlere harfiyen uyması konusunda farkındalık oluşturacak adımlar da art arda atıldı.

Salgınla mücadele kapsamında alınan kararlardan biri de düğün salonlarının geçici olarak kapatılması oldu. Buna göre, ilgili Bakanlık yeniden onay verene kadar salonlar kapalı kalacak, düğün törenleri ertelenecek. Düğünlerin iptal edilmesinin ardından gözlerin çevrildiği bir diğer yer ise belediyeler tarafından kıyılan nikah törenleri oldu. Özellikle İstanbul’da kimi belediyelerin nikah salonlarının oldukça geniş olması ‘Nikah töreni sırasında virüsün yayılıp, yayılmayacağı’ endişesini de beraberinde getirdi.

İstanbul’da özellikle nüfusun çok yoğun olduğu Sultangazi’de, belediye nikah işlemleri için bir dizi kararlar aldı. Karar doğrultusunda, vatandaşların kalabalık bir ortamda yan yana gelmesinin önüne geçilerek, toplum sağlığı açısından başlatılacak yeni uygulama kapsamında nikah törenlerine sadece gelin, damat ve iki nikah şahidi alınacak.

Sultangazi Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Yayınlanan Korona Virüs (Covid-19) Genelgesine istinaden Sultangazi Belediyesi olarak, virüs salgının yayılma riskine karşı Nikah Salonlarımızı, toplu nikah törenleri ve diğer faaliyetlere kapatmış bulunmaktayız.  İkinci bir emre kadar, önceden günü verilmiş nikah işlemleri sadece çiftlerin ve iki şahitin katılımı ile Evlendirme Dairemizde kıyılacaktır. Nikah işlemini ileri bir tarihe ertelemek isteyen vatandaşlarımıza gerekli kolaylık sağlanacaktır. Bunun yanı sıra, nikah başvurusu yapmak isteyen çiftlerimiz için, sağlık raporu alma konusunda hastanelerdeki yoğunluk dikkate alınarak nikah ön rezervesi işlemi başlatılmıştır. Çiftler, verilen nikah günü öncesinde sağlık raporlarını getirmek kaydı ile nikah başvurularını geçiçi bir süre için sağlık raporu olmadan yapabilecekler” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Tasarım | Enba