Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 16 Ocak 2015

Sultangazi’den Oscar’a

Sultangazi’den Oscar’a
Ali Baba Halı Yıkama

Oscar ödülleri 22 Şubat 2015 gecesi yapılacak törenle sahiplerini bulacak. En iyi film dalında aday olan filmlerden biri de bugün (16 Ocak) Türkiye’de gösterime giren Whiplash. 19 yaşındaki bir davul öğrencisi Andrew’in, psikopat caz hocası Terence Fletcher yaşadığı gerilim dolu ilişkileri konu alan film, ülkemizi de Oscar ödül töreninde temsil edecek.

 

Andrew’in film boyunca kullandığı davul zillerinin markası Bosphorus. Merkezi Sultangazi’de olan Türk markası Bosphorus’un ortağı Hasan Şeker, özel açıklamalarda bulundu.

 

Şeker, günümüz davul setlerinde kullanılan zillerin genelde Türk zilleri olarak adlandırıldığını belirtti. Amerika’da bir çok ünlü zil markası olmasına karşın filmin yönetmenlerinin kendileri ile iletişime geçtiklerini açıklayan Şeker: “Filmin yönetmeleri bizimle ilk iletişime geçtiklerinde, zillerin orjinaline uygun olmasını istediklerini bu yüzden Türk markası kullanmayı tercih ettiklerini belirttiler. Biz zaten dünyaca ünlü bir markayız.

whip1

Ari Hoening, Jeff Hamilton gibi dünyaca ünlü cazcılar, hatta ünlü Fransız grubu ZAZ gibi bir çok müzik topluğu bizim zilleri kullanmakta. Bu sanatçıların önerisi ile bizimle iletişime geçtiklerini düşünüyorum”

 

Şeker, bir çok zil seti ve yan ürünü filmde kullanılmak üzere gönderdiklerini söyledi. Hiçbir ücret almadıklarını vurgulayan şeker, davulla ilgili böyle bir önemli filmde ay yıldızlı logolarının gözükmesiyle ülke tanıtımına katkıda bulnmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Günümüz davul setlerinde kullanılan ziller, mehteran takımının kullandığı zillerden esinlenerek üretiliyor.

 

Kaynak: Sözcü

Tasarım | Enba