Eminhaber.Org
Ana Sayfa EKONOMİ, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 29 Aralık 2018

Sultangazi’de tartıcı çocuğun okuma azmi

13 yaşındaki Kadir İlbak, okul harçlığını çıkarmak için tartıcılık yapıyor. Tartıcılık yaptığı saatlerde de ders çalışıyor. O anı ise bir vatandaş fotoğraflayarak, sosyal medya hesabından paylaştı.

Sultangazi’nin en işlek caddelerinden olan Eski Edirne Asfaltı üzerinde tartıcılık yaparak para kazanan Kadir İlbak, hem tartıcılık yapıyor hem de ders çalışıyor. Küçük Kadir’in kaldırım üzerinde ders çalışırken fotoğraflayan ve o anı “Kim bilir ne hayalleri var?” başlığıyla sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşım kısa sürede yoğun ilgi gördü.

Soğuk havaya rağmen okul harçlığını çıkarmak ve aile bütçesine katkı sunmak için tartıcılık yapan 13 yaşındaki Kadir İlbak’a Emin Haber ulaştı. Sultangazi’nin en işlek caddelerinden olan Eski Edirne Asfaltı’nda soğuk havaya rağmen vatandaşların şaşkın bakışları arasında önüne koyduğu tartının yanında ders çalışan Kadir İlbak, günde 10 ila 20 TL arasında para kazandığını söyledi. İlbak, “Okul harçlığımı ve aile bütçesine katkı sunmak için okul sonrası tartıcılık yapıyorum. Sınavlar yaklaşmışken pratik yapıyorum. En sevdiğim ders matematik. Bana göre hava soğuk değil, üşümüyorum. Direniyoruz. Soğuğa alıştım artık” dedi.

Annesinin ev hanımı olduğunu belirten küçük Kadir, babasının bir tekstil atölyesinde makineci olarak çalıştığını söyledi.

“KADİR BİZDEN BİRİ ARTIK”

Sultançiftliği Mahallesi Şehit Ferdi Yurduseven Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi olan Kadir İlbak, okul sonrası Eski Edirne Asfaltı Merkez Cami Durağı’nda bulunan kaldırıma gelerek, tartıcılık yapıyor. Yaklaşık 7 yıldır aynı noktada tartıcılık yapan Kadir İlbak’a esnaflar da sahip çıkıyor. Burak Köleoğlu adlı esnaf, 13 yaşındaki Kadir İlbak’ın okul harçlığını çıkarmak için tartıcılık yaptığını belirterek, “Elimizden geldiği kadar Kadir kardeşimize destek olmaya çalışıyoruz. O da bizden biri artık. İhtiyacı var, birileri elinden tutsun istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba