Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 25 Nisan 2018

Sultangazi’de Terör Örgütünün Karargahı Böyle Yıkıldı

Gazi Mahallesi’nde terör örgütlerinin kökünü kazıyan Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Gazi Kalekol amirliği ekipleri huzurun hakim olduğu bölgede çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Polis, Huzuru bozmak isteyen ‘cılız’ seslere de adeta nefes aldırmıyor. 

HABER-YORUM/ EMİN YEŞİL

Önceki gün 75. Yıl Mahallesi’nde sessiz sedasız bir yıkım gerçekleşti. Sultangazi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yıkım, dışarıdan bakıldığında sıradan bir ‘kaçak yapı yıkımı’ olarak görünüyordu.

Önce sizleri 2015 yılına götürelim. Biraz hafızalarımızı tazeleyelim…

SÖZDE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE MERKEZİ, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KARARGAHI ÇIKTI

Tarihler 2015 yılını gösterdiğinde; İBB’ye ait Gazi Şehir Parkı’nda bulunan eski nikah salonunu DHKP-C’nin sözde “Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi” adı altında karargah olarak kullandığı tespit edildi. Tedavi umuduyla sözde merkeze gelen birçok gencin kandırıldığı tespit edildi. Terör örgütü DHKP-C, sözde uyuşturucu ile mücadele merkezi’nde örgüt ideolojisi doğrultusunda militanlar yetiştiriyor, genç beyinler kandırılıyor, bu yöntemle de terör örgütü kendine eleman yetiştiriyordu.

Tarihler 2016 yılının Ağustos ayını gösterdiğinde; terör örgütünün karargah olarak kullandığı eski nikah salonuna operasyon yapıldı. Sözde uyuşturucu merkezine giren polis, terör örgütü mensuplarını hepsini yakaladı. Merkez aynı gün Gazi Kalekol Amirliği’ne çevrildi. Kalekolda 365 gün 7/24 esasına bağlı olarak Terörle Mücadele, Çevik Kuvvet, Özel Harekat, Güvenlik Şube ve Önleyici Polis Hizmetleri ekipleri görev yapıyor.

Sıradan görünen bir “kaçak yapı” yıkımının bu konu ile ne ilgisi var? Diyebilirsiniz. Şimdi sizi geçtiğimiz hafta Pazar gününe götürüyoruz.

TALİMAT VE KİRA BEDELİ CEZAEVİNDEKİ ÖRGÜT ÜYESİNDEN

Tarih 22.04.2018 Pazar

DHKP-C terör örgütü üyesi olmak suçundan cezaevinde olan örgütün eski Gazi Mahallesi sorumlusu ‘efo’ lakabıyla bilinen Mehmet Yücetepe’nin talimatıyla ve kira bedelini karşılamasıyla 75. Yıl Mahallesi’nde sözde uyuşturucu merkezi kurulmaya çalışıldığı istihbaratını alan polis ekipleri, fiziki takip başlattı. Aylar önce başlayan fiziki takip, geçtiğimiz hafta Pazar günü sona erdi.

Pazar günü 75. Yıl Mahallesi’nde bir binanın çatı katında sabahın erken saatlerinde bir yıkım gerçekleşiyordu. Sultangazi Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri harıl harıl çalışarak yıkım işlemlerini gerçekleştiriyordu.

Ancak bu yıkımı, diğer yıkımlardan ayıran bir özellik vardı…

Yıkılan yer (çatı katı); terör örgütü DHKP/C’nin militan yetiştirme karargahıydı, ve bu amaçla da dizayn edilmişti. Terör örgütü ‘Uyuşturucu merkezi’ adı altında karargah olarak kullandığı, bir binanın çatı katı için de günler öncesinden yaptığı duyurularla açılışını yapmaya hazırlanıyordu. Açılış davetiyeleri basılmış, terör örgütüne yakınlığıyla bilinen TAYAD’lı aileler ile bazı isimler de açılışa davet edilmişti.

Yaklaşık iki yıldır ‘gazi’ olarak bilinen beş mahalleyi terör örgütlerinden temizleyen Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele, Özel Harekat, Çevik kuvvet ve diğer il emniyet müdürlüğü birimleri de, ‘uyuşturucu merkezi’ adı altında yeniden kurulmaya çalışılan karargaha izin vermedi. Aylar süren fiziki takip, açılışın yapılacağı gün sona erdi.

TEM-Güvenlik Büro Amirliği koordinesinde TEM,  Çevik Kuvvet ve Özel Hareket ekipleri ile müşterek ve Sultangazi Belediyesi’ne ait zabıta ekiplerinin işbirliği ile 5 katlı binanın çatı katına giren polis, içeride bulunan Ö.A. ve A.G.’yi gözaltına aldı. Sözde merkezde gözaltına alınan Ö.A. ve A. G.’nin, sol örgütlere üye oldukları tespit edildi.

Sözde uyuşturucu ile mücadele merkezi tahliye edildi, zabıta ekiplerince de yıkıldı…

Polisin içeride yaptığı aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ile birlikte çok sayıda örgüt propaganda yayınları, örgüte finans sağlamak amacıyla anahtarlık, takvim ve benzeri objeler ele geçirildi.

Uyuşturucu ile mücadeleye yönelik tek bir materyalin dahi bulunmadığı sözde merkezin en dikkat çeken bölümü ise kütüphane oldu. Örgütün propaganda yayınlarının bulunduğu kütüphanede uyuşturucu ile mücadele konusunda tek bir yayın organının bulunmaması da, bu merkezin hangi amaçla kullanılacağının işaretçisiydi.

O gün saat 11.00’da; açılış hayalleri kuranların, huzuru bozmaya çalışanların ve kaos ortamı yaratmaya çalışanların hevesi, saat 09.00’da gördükleri manzara karşısında kursağında kaldı. Kurdele kesme bahanesiyle örgüt propagandası yapmaya hazırlananlar, Pazar gününü şok etkisiyle geçirdiler.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ OCAK AYINDA MÜHÜRLEMİŞ

Öte yandan; Sultangazi Belediyesi’nin de Ocak ayında yaptığı tetkik neticesinde çatı katının yapı ve imar ruhsatı olmaksızın imar kanununa muhalefetten mühürlediği ve kaçak yapı ile ilgili yıkım kararı aldığı ortaya çıktı. Belediye yetkililerinin bu işlemleri yaptığında, buranın terör örgütü DHKP-C’nin sözde uyuşturucu ile mücadele merkezi adı altında karargah olarak kullanacağından bilgisinin olmadığına da dip not olarak ekleyelim.

ARTIK HUZUR HAKİM…

Yaklaşık iki yıldır ‘Gazi’ olarak bilinen beş mahalleden artık silah sesleri duyulmuyor. Ana haber bültenlerinin, gazetelerin sayfalarını süsleyen kar maskeli, eli silahlı terör örgütü üyelerinin görüntüleri tarihe karıştı. Vatandaşın işe gitmek için kullandığı toplu taşıma araçlarının yakıldığı görüntüler artık yaşanmıyor. Sık sık korsan gösterilerle anılan Gazi, 75. Yıl, Zübeyde Hanım, Yunus Emre ve Esentepe Mahallelerinde artık huzur hakim.

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi, huzuru bozmak isteyen ‘cılız’ seslere de anında müdahale ediliyor, huzuru bozmalarına asla izin verilmiyor.

BU BÖLÜM SABAH GAZETESİ’NDEN…

Polisin bu başarısı 2016 yılında ulusal basının da dikkatini çekmişti. Terörün kökünü kazıyan polisin bu büyük başarısı Sabah Gazetesi’ne manşet olmuş, birçok televizyon kanalı da günlerce yayınlarında bu konuya yer vermişti.

İlk olarak Sabah Gazetesi’nin “Fetö gitti, Gazi temizlendi” başlığıyla yayınladığı haberde şu ifadelere yer verilmişti;

Terör örgütü FETÖ’nün emniyet ve kamudaki militanları tek tek temizlenince, terörle anılan Gazi Mahallesi huzura kavuştu.Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM-Güvenlik Büro Amirliği ve İl emniyet müdürlüğü Gazi Kalekol ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar neticesinde esnaf kepenk kapatmıyor. Mahalleli rahatlıkla işine gidip geliyor. Maskeli grupların silahlı yürüyüşlerine sahne olan ve vatandaşın işe gidip geldiği toplu taşıma araçlarının yakıldığı sokaklarda artık polis-vatandaş birlikteliği göze çarpıyor…

Ağustos 2016’da da terör örgütü DHKP/C’ye finans sağlayan taksi durakları, çay bahçeleri ve parklar tek tek belirlendi.  31 Ağustos’da da operasyonlar için düğmeye basıldı. Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, TEM, Çevik Kuvvet, Özel Harekat ve  İBB, Sultangazi Belediyesi ve İstanbul İtfaiyesi işbirliğiyle operasyonlar gerçekleştirdi. Terör örgütü DHKP-C tarafından kurulan taksi durakları, çay bahçeleri tahliye edildi ve kaçak yapı olduğu gerekçesiyle yıkıldı.

Kenan Kıran imzalı haberi bu linkten okuyabilirsiniz https://www.sabah.com.tr/gundem/2017/11/09/feto-gitti-gaziye-huzur-geldi

Yorumlar

Tasarım | Enba