Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Mayıs 2018

Sultangazi’de ‘Tırtıl’ Tehlikesi

Av. Hacı Orhan başkanlığında toplanan Sultangazi Belediye Meclisi’nde yine ilginç anlar yaşandı. 

Sultangazi Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı, meclis 1. Başkanvekili av. Hacı Orhan başkanlığında gerçekleşti.  11. 00’da başlaması gereken toplantı, Ak Parti Grup toplantısının uzamasından dolayı yarım saatlik bir gecikmeyle başladı. Yaşanan gecikme meclis toplantısında ilginç anların yaşanmasına neden oldu.

ÇÖPTEN GEÇİLMİYOR

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. Manisa Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciyi de anan Coşkunoğlu, daha sonra Sultangazi Şehir Ormanları’ndaki “çöp ve tırtıl” sorununu meclis gündemine taşıdı.

Konu ile ilgili daha önce defalarca sözlü ve yazılı önerge verdiklerini belirten Coşkunoğlu, “Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımız Gazi ve Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı’na akın etmeye başladı. Maalesef iki ormanımızda çöpten geçilmiyor. Bunu defalarca gündemimize getirmemize rağmen, maalesef aileleri vakit geçirmek için buraya gelen vatandaşlar çöp yığınları içerisinde piknik yapıyorlar. Daha önce şehir ormanlarında 10 temizlik personeli görev yaparken, bu sayının 3’e düşürüldüğünü öğrendik.” Dedi.

KENT ORMANLARINA GİDENLER TIRTIL ALERJİSİNE YAKALANIYOR

Son günlerde vatandaşların şikayet yağmuruna tuttuğu Sultangazi Şehir Ormanları’ndaki “tırtıl” sorununu da gündeme taşıyan Coşkunoğlu, “Bu bölgelerde ilaçlama çalışmaları zamanında yapılmadığı için özellikle çam ağaçları tırtıl’dan geçilmiyor. Peki, bu tırtıl ne yapıyor? Çam ağaçlarının altında piknik yapan  vatandaşlarda, 4 hafta sürecek alerjiye neden oluyor. Tırtıl alerjisi vücudun pek çok yerinde kırmızı, kaşıntılı şişliklere neden oluyor. Buna yönelik çalışmaların bir an önce başlanılmasına ve hızlandırılması gerekiyor.” Diye konuştu.

VATANDAŞ DUYARLI DAVRANMIYOR

CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu’nun Şehir Ormanları ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap veren Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, söz konusu yaşanan sorunlarla ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi. Şehir Ormanları’nda tamir, bakım ve onarım ile ilgili çalışmaların bittiğine vurgu yapan Dülger, bazı vatandaşların sorumsuzca davrandıklarını belirten Dülger, “Her ne kadar belediyemizce her iki romanımıza çöp koyternırları bulunmasına rağmen, bazı vatandaşlarımız çöplerini toplamayarak olduğu yerde bırakıyorlar. Ayrıca, çöplerle ilgili birçok uyarıcı levha bulunmasına rağmen, bu uyarılar dikkate alınmaktadır. Özellikle Pazar günü yaşanan bu tablodan dolayı, ertesi gün Temizlik İşlerine bağlı personellerimiz gün boyunca her iki orman içerisinde temizlik çalışması yapmaktadır. Bu çalışmalar haftanın diğer günleri de devam etmektedir.” İfadelerini kullandı.

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI YAPILDI

Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, “tırtıl’ sorununa karşı da İBB, Orman İşleri Müdürlüğü ve Sultangazi Belediyesi’nin ortak ilaçlama çalışması yürüttüklerini dile getirdi.

MANGAL YAPACAK PARAMIZ YOK!

Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger’den sonra yeniden söz almak isteyen CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu’na müdahale eden Meclis 1. Başkanvekili Hacı Orhan, “Sait bey bugün bu iş çok uzadı. Bu böyle bitmez yani. Bira toparlayalım. Gündeme getirdiğiniz konular ile ilgili cevaplar verildi. Yani siz cevaba, cevap verirseniz bu iş çok uzar.” Şeklinde konuştu. Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger’in açıklamalarının eksik ve yanlış olduğunu belirten Coşkunoğlu ise, Ak Partili meclis üyelerini bahsettiği sorunları yerinde görmek için kent ormanlarına davet etti.  Meclis 1. Başkanvekili Hacı Orhan bu davete, “Birgün mangal hazırlayın orada, bizi de davet edin gelelim” diye cevap verdi. Coşkunoğlu ise Orhan’a, “Bizim mangal yapacak, verecek paramız yok” diyerek karşı cevap verdi.

Yorumlar

Tasarım | Enba