Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 1 Temmuz 2019

Sultangazi’de Toplumun Huzurunu Bozan Göçmenler Toplanıyor

Sultangazi’de toplumun huzur ve güvenliğini bozan Afganistan ve Pakistan uyruklu kaçak mülteciler, sınır dışı ediliyor. Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sultangazi Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışmada, özellikle kalabalık grupların yaşadığı evlere yapılan operasyonlar sonucu ülkeye kaçak yollardan giren Afgan ve Pakistan uyruklular gözaltına alınarak, sınır dışı ediliyor. Şahısların yaşadığı evler ise mühürleniyor.

Toplumun huzur ve güvenliğini bozan yabancı uyruklu mültecilere yönelik Sultangazi’de adımlar atılmaya başlandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlerde ülkeye kaçak yollardan giren, toplumun huzur ve güvenliğini bozan şahıslar gözaltına alınarak, İstanbul Valiliği İl Göç İdaresine teslim ediliyor. Burada yapılan işlemlerin ardından ise sınır dışı ediliyorlar. Şahısların kaldığı evler de Sultangazi Belediyesi tarafından mühürleniyor.

Özellikle kalabalık grupların bir arada yaşadığı ikametgahlara yönelik yapılan denetimler, sonucu onlarca Afgan ve Pakistan uyruklu mültecinin sınır dışı edildiği belirtiliyor.

İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Selman daha önce düzenlenen bir toplantıda konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş, yabancı uyrukluların ilçede büyük bir sorun teşkil ettiğini belirtmişti. Selman konuşmasında, “Benim gördüğüm kadarıyla burada en büyük Afgan ve Pakistan uyruklular. Dün toplamaya başladık. Toplama ile ilgili şöyle bir sıkıntımız var. Nezaret kapasitemiz yetersiz. Biz alıyoruz. Yabancılar Şube Müdürlüğü ve Göç İşleri Başkanlığı bize, topladıklarımızı gönder dediğinde gönderiyoruz. Suça karışanlar hariç. Dün itibarıyla 25 kişi aldık. Özellikle bekar evlerinde kalan, parklarda toplu olarak bulunan yabancı uyrukluları topluyoruz. Ama hepsine yetişmek imkansız. Bu konuda da bize bilgi ve ihbarda bulunmanızı bekliyoruz. Serseri olan, çevreye rahatsızlık verenlere öncelik veriyoruz. Bütün ekiplerimiz şu anda parklarda görev alarak, onları parklardan men ediyor. Emin olun çevreye rahatsızlık veren herkesi parklardan men edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Yetkililer bugüne kadar kaç kişinin gözaltına alındığını ve sınır dışı edildiğine dair bir açıklama da bulunmadı.

Yorumlar

Tasarım | Enba