Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 13 Nisan 2017

Sultangazi’de uyumlu bir çalışma yürütüldü

Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bu referandum sadece bir anayasa değişikliği değil, aynı zamanda bir beka mücadelesinin ilk adımıdır”

Referandum çalışmaları için start verildiği andan itibaren sahaya inen ve aktif olarak neredeyse bütün çalışmalara katılım sağlayarak, anayasa değişikliği konusunda Sultangazililere buluşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, referanduma artık saatler kala son değerlendirmesini GÖZLEM Gazetesine yaptı.

Başkan Altunay, yaklaşık 2 aydır sürdürdükleri referandum çalışmasında, sosyal medya, görsel ve yazılı basın üzerinden doğru olmayan yargılarla insanların kafasını karıştıranlara sahada cevap vermeye çalıştıklarını ve bunu büyük manada başardıklarını söyledi.

*Sayın Altunay, referandum çalışmaları başladığından bu yana sizi aktif olarak hemen hemen her program ve çalışmada görüyoruz. Sizin bu gayretinizin yanı sıra Sultangazi’de referandumda EVET oyu kullanacağını söyleyen diğer bileşenlerle nasıl bir çalışma yürütüldü?

“SULTANGAZİ’DE UYUMLU BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ”

– “Yaklaşık 2 aydır sahada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı teşkilatımızla birlikte gerçekleştirirken, diğer taraftan referandumda EVET oyu kullanacaklarını beyan eden MHP ve BBP gibi siyasi partilerimiz ve bu konuya gönül veren STK’larımız ve gönüllülerimizle birlikte uyumlu bir çalışmayla sürdürmeye gayret ettik.

“BELEDİYE OLARAK SULTANGAZİLİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNA ULAŞTIK”

Belediye olarak vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğuna ulaşmak için gayret sarf ettik. Esnaf ziyaretlerimiz, sevgi yürüyüşleri, ev sohbetleri, salon toplantılarımız, STK ziyaretlerimiz ve nokta çalışmalarımızla bunu başardığımıza inanıyoruz.”

*Çalışmalara başladığınız günleri ve artık referandumla saatler kalmışken şimdi gördüğünüz manzarayı karşılaştırabilir misiniz? Yani bunca gayretin sonucu etkileyeceğine inanıyor musunuz?

“KAFALAR ARTIK DAHA BERRAK”

– “İlk zamanlarda ciddi bir kafa karışıklığı vardı. Bu kafa karışıklığını çözebilmek için epey zaman kaybettik. Hem bizim çalışmalarımız hem de yazılı ve görsel basının çabalarıyla bu yalan ve iftiraların çoğunluğu boşa çıktı. Vatandaşlarımızın kafası anayasa değişikliği için daha berrak. Bu çalışmalarımızın elbette olumlu sonuç verdiğini ve sonuca olumlu yansıyacağına inanıyorum.”

*Bu referandum sürecinde sürekli olarak bir ‘kararsızlar’ grubundan söz ediliyor. Siz bütün bu çalışmaların kararsızları olumlu olarak etkilediğini söyleyebilir misiniz?

“KARARSIZLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ARTIK EVET DİYOR”

-“Biz son bir aylık çalışmamızda şunu çok net gördük, artık kararsızların büyük çoğunluğu EVET yönünde fikir birliğine vardılar. Bunu sahada vatandaşlarımızla yaptığımız sohbetlerde gördük. Elbette bu olumlu değişimde devlet büyüklerimizin miting çalışmaları, aydınlarımızın, yazar ve çizerlerimizin büyük etkisi olduğuna inanıyorum. Ancak vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini kaldırabilmek için sürekli olarak sahada bulunmak ve vatandaşa dokunmak gerekiyor. Biz bunu yapmaya çalıştık.

*Klasikleşmiş, ‘referandum sonuç tahmininizi alabilir miyiz?” sorusu yerine; Sultangazi ve İstanbul özelinde ve Türkiye genelinde referandum sonucun ne çıkacağını düşünüyorsunuz?

“SULTANGAZİ’DE EVET OYLARI AÇIK ARA ÖNDE”

-“Ben Sultangazi’de EVET oranın çok ciddi bir manada önde olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık olarak 350 bin seçmeni olan bizim ilçemizin muhtemelen İstanbul’da ilk 3 sırada yerini alacağına inanıyorum. İstanbul ve Türkiye genelinde de EVET sonucunun ciddi bir farkla önde olduğuna inanıyorum. Hepimizin gayret ve çabası bunun için.”

*Uzun süredir Türkiye’de bir sivil anayasadan söz ediliyor. Siz bu referandumun, sivil anayasa yeni bir süreç başlatacağına inanıyor musunuz?

“BU DEĞİŞİKLİKLER SİVİL ANAYASININ İLK ADIMI OLACAK”

-“15 yıldır ülkede güçlü bir iktidar olmasına rağmen sivil anayasa her gündeme geldiğinde yaşadığımız sıkıntılar hepimizin malumu. Daha evvel mecliste grubu bulunan bütün partilerin katılımıyla ancak 60 madde üzerinde uzlaştığı halde sadece 12 madde oylandı.

Belki 50 senede bir gelecek bir fırsat ayağımıza geldi. Bu 18 madde sivil anayasa sürecinin omurgasını oluşturacak ciddi bir fırsat. Yapılan her değişiklik aslında sivil anayasa için engel olabilecek konuların artık ilelebet ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Yani bu değişikliklere birazda böyle bakmak lazım.

Ben inanıyorum ki 16 Nisan’da vatandaşlarımız EVET oyu kullanarak, yıllardır özlemini çektikleri sivil anayasanın yolunu da açmış olacaklar. Artık ülkemizin gelişip büyümesine engel olan ve ülkenin baş belası olan terör ve darbe konuları artık rafa kalkmış olacak.”

*Referanduma artık saatler kala sizin deyiminizle oran olarak çok az kaldığına inandığınız kararsızlara bizim aracılığımızla söylemek istediğiniz son bir şey var mı?

“BU REFERANDUM SADECE BİR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİR BEKA MÜCADELESİNİN İLK ADIMIDIR”

-“Bu oranın artık gerçekten çok azaldığına inanıyorum. Belki bu kararsızların birçoğu sandık başında verecek kararlarını. Benim bu vatandaşlarımıza söylemek istediğim şey; bu referandum sadece 18 maddenin oylanması değildir. Bu referandum aynı zamanda güçlü Türkiye için büyük bir adımdır ve bu referandum sadece bir anayasa değişikliği değildir. Bu referandum aynı zamanda bir beka oylamasıdır. Biraz evvel söylediğim gibi bu uzun süredir özlem duyduğumuz sivil anayasa için ilk adım olacaktır ama çıkacak olumlu sonucun daha bir çok anlamı olduğuna inanıyorum.

Bu referandum, iktidara her geldiklerinde ülkeyi iflasın eşiğine getiren koalisyonlardan kurtarmak anlamına geliyor.

Bu referandum, hizmetlerin eksiksiz ve aksamadan hayata geçmesi anlamına geliyor.

Bu referandum, ülkeyi terör ve darbe belasından kurtarmak anlamına geliyor.

Bu referandum, dünya arenasında Türkiye’nin hak ettiği saygın yeri yeniden kazanması ve bunu istikrarlı bir dış politika stratejisiyle sürdürmesi anlamına geliyor.

Bu referandum, ümmetin ve mazlumların umudu olan güçlü Türkiye’nin artık iç ve dış mihrakların oyunlarıyla zaman kaybetmemesi, bu umudun her geçen gün biraz daha büyümesi anlamına geliyor.

Vatandaşlarımızın bütün bunları düşünerek ve değerlendirerek sandığa gitmesini ve oylarını buna göre kullanması gerektiğini düşünüyorum ve öyle inanıyorum ki, vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü bu gerçekler ışığında sandığa gidecek ve EVET diyecek.”

Yorumlar

Tasarım | Enba