Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 10 Aralık 2020

Sultangazi’de Yılın Son Meclisi’nde Sert Tartışma

Sultangazi Belediye Meclisi, yılın son meclis toplantısı Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Ak Partili ve CHP’li meclis üyelerinin sert atışmaları damga vurdu.

Sultangazi Belediye Meclisi 2020 yılının son meclis toplantısı, Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Sert atışmaların damga vurduğu meclis toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesine ve karara bağlanmasına geçilmeden önce meclis üyeleri gündem dışı söz aldı. Gündem dışı yapılan konuşmalar meclisin saygınlığına gölge düşürdü. Oturumu yöneten Hasan Esat İlhan’ın taraflı bir oturum yönetmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

İlk olarak söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, Sultangazi Belediyesi’nin hizmetlerine ve devam eden projelere değindi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ilçeye hizmet yapmadığını belirten Eyyüpoğlu, Sultangazi Belediyesi’nin ‘Durmak yok, yola devam’ ilkesiyle çalışmaya devam edeceğini söyledi.  Ak Parti döneminde İBB’nin Sultangazi’ye yaptığı yatırımları ve hizmetleri de anlatan Eyyüpoğlu, Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesiyle birlikte ilçenin hizmet alamadığını ifade etti. “İBB’nin Sultangazi’ye sadece tek bir yatırımı var. O da imarı olmayan yere kaçak kreş yapmasıdır. Onu da zaten yapamadılar” diyen Eyyüpoğlu, amaçlarının İBB’ye muhalif olmak değil, Sultangazi’nin İBB’den hak ettiği hizmeti almak olduğunu söyledi. Eyyüpoğlu, konuşmasının sonunda Cahit Altunay döneminde ilçeye yapılan hizmet ve yatırımlara da değindi.

CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik ise Eyyüpoğlu’nun açıklamalarına cevap vermek için söz aldı. Çelik, “30 Milyar borçla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni bir faiz yükü sarmalı altında CHP’ye teslim ettiler” dedi. Bu sırada Ak Parti sıralarından Çelik’in sözlerine müdahale edildi. Çelik’in yanlış beyan verdiğini öne süren Ak Partili üyelere, CHP’li üyeler Eyyüpoğlu’nun konuşması sırasında müdahale de bulunmadıklarını, kendisini dinlediklerini ifade ettiler. Ak Partili ve CHP’li üyeler arasında devam eden karşılıklı atışmalar sırasında Çelik, Ak Partili Nurcan Öztürkmen’i provokatörlük yapmakla suçladı. Ak Partili üyelerin sık sık Çelik’in konuşmasına müdahale ettiği sırada oturumu yöneten İlhan’ın CHP’li üyeleri uyarması üzerine, CHP’li üyeler İlhan’a tepki gösterdi. Ak Partili çoğu meclis üyesinin Sultangazi’de ikamet etmediğini ve Sultangazi’de sosyal donatı alanının bulunmadığını bundan dolayı çoğu Ak Partilinin Bakırköy, Beşiktaş gibi ilçeleri zaman geçirmek için tercih ettiğini söyledi. Çelik, “Bu ilçede yaptıklarınızı anlatan ama bu ilçede yaşamayan bir kişisiniz” sözleri üzerine Ak Parti Meclis Üyesi Fatih Sultan Mehmet Çiçek, “Gittiğiniz yerleri ne güzel anlatıyorsunuz” diyerek, Çelik’e cevap verdi.

Çelik’in İBB’nin hizmetlerine değindiği sırada Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, “Sultangazi’yi anlatırsanız” dedi. Çelik, değindiği konuların Sultangazi halkını ilgilendirdiğini ifade etmesi üzerine İlhan, “Sultangazi’ye gelelim artık. Arkadaşlar yeni projeler bekliyor” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine CHP’li Zeki Görer, İlhan’a partizanca davrandığını, oturumu yönetemediğini, siyaset yapması için başkanlık koltuğundan meclis üyeliği sıralarına geçmesini söyledi. İlhan karşılık olarak, “Ben zaten siyasetçiyim” cevabını verdi. Ses tonlarının yükseldiği, karşılıklı atışmaların devam ettiği sırada meclisin en sakin isimlerinden biri olan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit, ayağa kalkarak Görer’i meclisi provoke etmekle suçladı.

Toplantıda söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Adem İnce, “Mithat bey’in söylediği sözler kolay. Yazıp, herkes okuyabilir” dedi. Bu sırada CHP’li Yarcan Tan, İnce’ye “senin gibi” demesi üzerine İnce, “Saygısızlık yağma” diye cevap verdi. Meclis Başkanı İlhan’ın Tan’ı uyarması üzerine toplantıda tansiyon bir kez daha yükseldi.

CHP Meclis Üyesi Yarcan Tan, Grup Başkanvekili Mithat Çelik’in konuşması sırasında Ak Partili üyeler tarafından konuşmasına sık sık müdahale de bulunulduğunu, meclis başkanvekili İlhan’ın bu duruma müdahale etmediğini söyledi.

MECLİSİN TAMAMINI VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Yorumlar

Tasarım | Enba