Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 9 Kasım 2020

Sultangazi’deki dere mavi ve siyah akıyor

Sultangazi’de, bir fabrikanın bıraktığı düşünülen kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah ve mavi akan dere suyu Alibeyköy Barajı’na akıyor. Kimi zaman siyah, kimi zaman ise mavi tonda akan derenin hemen yanında İSKİ’nin Atıksu Terfi Merkezi’nin bulunması da dikkatlerden kaçmadı.

Sultangazi Cebeci Mahallesi Dökümcüler Sitesi’nden Alibeyköy Barajı’na uzanan dere, kimyasal atıklar nedeniyle siyah ve mavi tonlarda akmaya başladı. Pek çok fabrikanın bulunduğu bölgede tamamen siyah ve mavi renge bürünen dere çevre kirliliğini gözler önüne serdi. Derenin hemen yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSKİ’nin Atıksu Terfi Merkezi’nin bulunması da dikkatlerden kaçmadı.

 “ÇOK KÖTÜ BİR KOKU YAYIYOR”

Bölge esnafı, İstanbul’un şebeke suyu ihtiyacının karşılandığı 7 barajdan birisi olan Alibeyköy Barajı’nın su havzasına kadar uzanan derenin yaklaşık 2 yıldır kimyasal atıklar nedeniyle siyah ve mavi tonlarda aktığını söyledi. Derenin yaydığı kokular ise canından bezdirdi.

Kanber Kopaktaş isimli esnaf, “Biz burada esnafız. Burada bazen mavi, bazen yeşil, bezen de siyah değişik bir su akıyor. Çokta kötü bir koku veriyor. Bu suda aşağı yukarı buradan 2-3 senedir bu şekilde akıyor. Biz bundan rahatsızız. Yetkililerin buna bir çözüm bulmasını talep ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba