Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 11 Ekim 2018

Sultangazi’nin 2019 Yılı Tahmini Bütçesi Belirlendi

Sultangazi’nin 2019 Yılı Tahmini Bütçesi Belirlendi
Ali Baba Halı Yıkama

Sultangazi Belediye Meclisi’nde 2019 mali yılı performans programı, 2019 mali yılı bütçesi ve izleyen iki yılın gelir gider tahmini kabul edildi. Toplantıda CHP’li Necdet Selvi, meclis üyeleri için hazırlanan 2019 mali yılı performans kitapçığının sayfa sayısının azlığından örnek vererek, “Şişirilmiş bir performans hazırlanmıştır. Belediyemiz performanstan anlaşıldığı gibi 2019 yılında kapısına kilit vuracaktır” dedi. Selvi’nin açıklamalarına Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Biz 10 yıldır elhamdülillah birgün belediyenin kapısına kilit vurmadık, bundan sonrada vurmayacağız” diye cevap verdi.

Sultangazi Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda 2019 mali yılı performans programı, 2019 mali yılı bütçesi ve izleyen iki yılın gelir gider tahmini oylamaya sunuldu.Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, 2019 bütçesiyle ilgili yaptığı açılış konuşmasında, 2019 Yılı bütçesinde gelir tahmininin 355 milyon olduğunu, gerek görülmesi halinde kullanılacak borçlanma miktarı için de 80 milyon düşünüldüğünü ve toplamda 435 milyonluk bir bütçe oluşturulduğunu söyledi.

BORÇLANMALARIMIZ SADECE YATIRIMA YÖNELİKTİR

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Cahit Altunay 10 yılı geride bırakmanın mutluluğu ve sevinci içerisinde olduklarını belirterek,  “Bugüne kadar hep yatırım dolu bir bütçe sunmanın keyfini yaşadık. İnşallah bundan sonra da aynı hızla, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl bir önceki yıllardan biraz daha farklı olarak bütçemizi biraz daha artırdık. 402 milyon gerçekleşen geçen yılın bütçesi, bu yıl tahmini olarak 435 Milyon olarak belirlendi. 355 Milyon gelir bütçesi ve ona takviye olarak 80 milyon iç borçlanma ile denklik sağlanmıştır. Biz gündemimize her yıl bir borçlanma talebi koyuyoruz ancak onu da çok fazla kullanmıyoruz.

Bütçemizi yaparken her zaman yatırıma dönük bütçe oluşturduk. Şu anda iller bankasına olan ana borcumuz 65 Milyon TL’dir. Bunu 5-7 yıl gibi zamanlara yayarak ödüyoruz. 52 Milyon TL’de alacağımız var. Bizim BEDAŞ, İSKİ, SSK, İGDAŞ ve diğer kurumlara hiçbir vergi borcumuz yok. Bu kurumlara borçlanma yoluna hiç gitmedik. Sürekli peşin ödenmiştir. Borçlanmalarımız sadece yatırıma yönelik borçlardır. Dolayısıyla yatırım yapan bir belediyeyiz, yatırım yapmaya devam edeceğiz. İnşallah bundan sonra da böyle devam edecek” dedi.

ŞİŞİRİLMİŞ BİR PERFORMANS HAZIRLANMIŞTIR

CHP Grubu adına performans ve tahmini bütçe üzerine söz alan Necdet Selvi, tahmini bütçeyi hazırlanan ve belediye meclis üyelerine sunulan kitapçık üzerinden eleştirdi. Geçmiş dönemlerde hazırlanan kitapçığın sayfa sayısının çokluğuna vurgu yapan Selvi, “Bu yıl hazırlanan kitapçığın sayfa sayısının az. Zaten 50 sayfası belediye hizmetlerinden oluşuyor. Şişirilmiş bir performans hazırlanmıştır. Buda şu oluyor 2019 yılında halkımız belediyemizden her hangi bir hizmet ve faaliyet belediyemizden beklemesin. Çünkü belediyemiz performanstan anlaşıldığı gibi 2019 yılında kapıya kilit vurmuştur. 2019 yılının Mart ayında inşallah bizde bu kilidi açıp Sultangazi halkına yaşanılabilir, sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı. Selvi, yaptığı konuşmada Taş Ocakları ile ilgili bugüne kadar verilen vaatlerin yerine getirilmediğini de dile getirerek, “Kimse kimseyi kandırmasın taş ocakları sorunu duvar örmekle, tünel kazmakla, su dökmekle bitmez. Tek çare taş ocaklarının kapatılmasıdır” diye konuştu.

ADELETLİ OLUN, PARTİZANLIK YAPMAYIN

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili Sait Coşkunoğlu ülkede şu anda bir ekonomik krizin yaşandığına dikkat çekerek, Belediye Başkanı Cahit Altunay’a “Savurganlık yapmayın” dedi. Belediyenin personel alımında ayrımcılık yaptığını iddia eden Coşkunoğlu, “Sultangazi 72 milleten oluşuyor. Belediyemize alımı yapılan personel alımını da 72 millet üzerinden yapın, ayrımcılık yapmayın, adaletli olun, partizanlık yapmayın” dedi.

4 yıldır Belediye Başkanı Cahit Altunay’ı 15 mahalleye eşit davranmadığı için eleştirdiklerini ifade eden CHP Grup Başkanvekili Sati Coşkunoğlu, daha önce Gazi Mahallesi başta olmak üzere altı mahalle için ‘üvey evlat’ diye yorumladığı mahallelere yatırımların yapıldığını, bundan dolayı da Başkan Altunay’a teşekkür etti.  24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Sultangazi’ye gelen dönemin Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Beraat Albayrak’ın taş ocaklarına yönelik sorunların çözüleceğini, seçimden sonra da Taş Ocakları bölgesinin maden alanı ilan edildiğini belirten Coşkunoğlu, “Damat Albayrak taş ocakları sorununu çözdü, maden sahası ilan etti. Bu alan belediye denetiminden tamamen çıkıyor. Bu konu belediyemizi de aşıyor ama maden firmaları açılmaya devam ediyor ve eskiye göre doğa katliamı yapılmaya devam ediliyor. Sultangazi’de kara bulutlarla yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HİÇBİR ZAMAN DA KİLİT VURACAK NOKTAYA GELMEDİK

CHP’li meclis üyelerinin açıklamalarından sonra söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Mustafa Demir, “Kurumlara borcu olamayan Sultangazi Belediyesi’nin bu bütçesi denk bir bütçedir. Bu bütçe emin ellere teslim edilmiş bir bütçedir” dedi.

CHP’li meclis üyelerinin açıklamalarına cevap veren belediye başkanı Cahit Altunay, “Biz 10 yıldır elhamdülillah birgün belediyenin kapısına kilit vurmadık, bundan sonrada vurmayacağız. Boşa geçecek bir saatimiz yoktur, hiçbir zaman da kilit vuracak noktaya gelmedik” dedi. Taş Ocaklarıyla ilgili çok çaba sarf edildiğini söyleyen Altunay, bu çabaların sonucunda bir netice alınmaya başlandığını söyledi. Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında tozun minimize edilmesi için bütün çalışmaların tamamlandığını belirten Altunay, çalışmalar sonucunda ciddi bir kamulaştırma yapıldığına vurgu yaptı. Personel alımında ayrımcılık yapmadıklarını belirten Altunay, “Personel alımında insan ayrımcılığı yapmıyoruz. Memur alımları dışında yapılan alımlarda Sultangazi’de oturan personel kriterimiz var. Bu konuda da hassas davranıyoruz” diye konuştu.

Tasarım | Enba