Eminhaber.Org

Sultangazi’nin stratejik planı kabul edildi

Sultangazi Belediyesi’nin 2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik planları mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.

Sultangazi Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında yapıldı. Meclis salonunda gerçekleştirilen oturumda 2020-2024 stratejik planı Ak Partili üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

Sultangazi Belediyesi’nin 5 yıllık yol haritasını belirleyecek olan stratejik planı değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, şunları kaydetti;

“YEŞİL SULTANGAZİ HAYAL OLACAKTIR”

“Yeşil alan konusunda Strateji Plan sayfa 88 de kişi başına düşen yeşil alan miktarı metrekare olarak 2024 yılı sonunda 6,5 metrekare olarak hedeflenmiştir. Oysa şuan 5 metrekaredir. 2024 itibari ile %23 artış öngörülmektedir. Sultangazi’nin nüfus yoğunluğunda fiili olarak şuan 5 metrekare yeşil alan yoktur. Örneğin İsmetpaşa mahallesinde nerede yeşil alan vardır. İnsanların yaşam alanlarının çevresinde bu yeşil alanlarının bulunması gerekir. Yeşil alanlar ulaşılabilir olmalıdır. Ne yazık ki hedeflerde de ulaşılabilir yeşil alanlara yönelik bir çalışma olmayacağı aşikardır. Örneğin İsmetpaşa’ nın yeşil alanı bu gün neyse 2024’de de böyle kalacaktır. Zaten Hedeflerde kamulaştırmaya dönük harcama çok düşük tutulmuştur. Yeşil Sultangazi Hayal olacaktır”

“SULTANGAZİ’NİN KREŞ KONUSUNDA HALİ İÇLER ACISIDIR”

Çocuklarımıza yönelik olarak bir hedef göremedik. Kreşler Konusunda tek kelime göremedik. Sultangazi ilçemizin kreş konusunda hali içler acısıdır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’un 125 mahalleye kreş sözü var iken Sultangazi Belediyesinin hedefleri arasında 1 adet dahi kreş olmaması şaşırtıcıdır. Oysa İstanbul Büyük şehir Belediyesi ile koordine olunarak ve arsa üretilerek, yer bulunarak veya tahsis edilerek Her mahalleye en az 2 kreş 2024 yılına kadar olmasını beklerdik. Ama görüyoruz ki Sultangazi Belediyesinin böyle bir derdi yok”

“HAVA KİRLİLİĞİ YÜKSEK OLAN BİR İLÇEYİZ”

“Çevre dostu kent oluşturmaktan bahsedilmiş. Ama İstanbul’un en tozlu, hava kirliliği yüksek olan ilçelerinden biriyiz. Bu konuda hiçbir hedef ve çalışma göremedik. Yine yenilenebilir enerji noktasında hiçbir hedef göremedik. En azından belediye hizmet binalarına bu konuda uygulama yapılarak enerji verimliliği hedeflenebilirdi. Bu konuda Sultangazi örnek olabilirdi”

“STRATEJİK PLAN BİR AJANSA HAZIRLATILMIŞ”

CHP Belediye Meclis Üyesi Yarcan Tan’da 2020-2024 stratejik planını değerlendirdi. Tan, “Başkanlık sunumuna baktığımızda katılımcı, şeffaf, eşitlikçi, adil bir yönetim anlayışıyla hep birlikte daha iyiye diye başlıyor. Ne kadar hoş. Stratejik planlarının hazırlanmasında iç ve dış paydaşların görüşlerinin alındığı söyleniyor. İç paydaşlardan biri de biz meclis üyeleriyiz. CHP olarak bize sorulmadı. AKP grubu olarak size soruldu mu? Hiç sanmıyorum. Stratejik plan tamamen bir ajans tarafından hazırlanmış görünüyor. Tespit edilen ihtiyaçlar ve bunların nasıl giderileceği soyut kavramlarla geçiştiriliyor” dedi.

CHP’li üyelerden sonra söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit hem Sultangazi Belediyesi’nin 5 yıllık yol haritasını belirleyecek olan stratejik planları ilgi bilgi verdi, hem de CHP üyelerinin eleştirilene cevap verdi.

“BİZİM KREŞ YAPACAK ALANLARIMIZ VAR”

“Çok hazindir ki, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ilçemizde bir kreş yapma ile ilgili temel atma girişiminde bulunmuşlardır. Ancak bir temel falan yok. Cebeci Mahallesi 2880 ada 3 nolu parsel konut alanı, emsal ikidir. Hangi mevzuata göre konut alanı yapılıyor. Ve burası paşa torunlarıyla birlikte davalıdır. Davalı olan yerlerde ruhsat alınmadan böyle bir işlem başlatılabilir mi? Ancak bizim kreş yapacak alanlarımız var. Bunlar zamanı gelince hem meclisimizle, hem de kamuoyu ile paylaşılacaktır”

“İMAMOĞLU 1 NİSAN’DA TAŞ OCAKLARINI KAPATACAĞI SÖZÜNÜ VERMİŞTİ”

“Ekrem İmamoğlu ilçemizde yapmış olduğu seçim çalışmalarında verdiği sözlerin başında ‘1 Nisan günü taş ocaklarını kapatacağım’ demiştir. Bunu takip ediyoruz. Bizde destekliyoruz. Ve özellikle de ilçemizi toz dumandan kurtarması için de kendisinden talep ediyoruz”

“SULTANGAZİ’YE KAÇ TANE KREŞ YAPILACAK?”

Ak Parti Meclis Üyesi Yasin Gazi’de toplantıda söz alarak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarında verdiği vaatleri yerine getiremediğini söyledi. Gazi, “İBB Başkanı 150 tane kreş yapacağını söylemişti. Bende Mithat beyden bu 150 tane kreşin kaç tanesi Sultangazi’ye yapılacaktır? Diye sormak istiyorum. Nüfus oranına baktığımız zaman Sultangazi’ye 5 tane kreş düştüğünü hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Taş Ocaklarının kapatılması vaadinin bir önceki dönem Belediye Başkanı Cahit Altunay tarafından verildiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, Ak partili üyelerin açıklamalarına cevap verdi. Sultangazi’de en az her mahallede 3 kreş ihtiyacı olduğunu ifade eden Çelik ile Ak Partili üyeler arasında zaman zaman karşılıklı tartışmalar yaşandı.

Yorumlar

Tasarım | Enba