Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİSPOR 31 Ekim 2016

Sultangazi’ye Kriket Gelmiş

Sultangazi’ye Kriket Gelmiş
Ali Baba Halı Yıkama

Ülkemiz son dönemlerde yoğun olarak göç alıyor. Mülteci akını daha çok Orta Doğu ülkelerinden olurken, sokaklarda ve parklarda karşılaştığımız mültecilerin ekniksel farklılıkları, giyim kuşamları ve kültürel farklılıklarından anladığımız kadarıyla, Asya ülkelerinden de hatırı sayılır oranda bir mülteci akını olduğunu anlıyoruz.

Sultangazi’de yaklaşık 20 bin civarın da mülteci bulunuyor. Bunların bir kısmı yaşam koşullarının daha iyi olduğunu düşündükleri Avrupa ülkelerine geçmeyi düşünürken bir kısmı iç savaş olan ülkelerine geri dönmek için silahların susmasını bekliyor. Fakat bu mültecilerin bir bölümü de hayatlarının geri kalan kısmını Türkiye’de sürdürmeyi düşünüyor.

Kültürel olarak bir takım benzerliklerimizin bulunduğu bu mülteci ordusu elbette beraberinde bizim yabancısı olduğumuz bazı kültürel farklılıkları hayatımıza katacaklar.

Sultangazi’nin boş alanlarında ve parklarında son dönemlerde sıkça karşılaştığımız Kriket oyunu bunlardan sadece bir tanesi.

İngilizler tarafından icat edilen ve sömürge ülkelere taşınan bu oyun, bize oldukça yabancı.

Bizimde oyunu daha iyi anlamak için internetten yardım aldığımız Kriket, taş ve sopa yardımıyla 11’er kişilik 2 takım arasında oynanan ve sayı skor sisteminin oldukça karışık olduğu bir oyun. Bakalım mültecilerin hayatımıza katacakları değişikliklerin ne kadarı toplumumuz arasında itibar bulacak.

Tasarım | Enba