Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 16 Ağustos 2015

ÇALIŞMA SİSTEMİ Hakkında Bilgi Almışlar

ÇALIŞMA SİSTEMİ Hakkında Bilgi Almışlar
Ali Baba Halı Yıkama

Taş Ocakları Sultangazililerin gündeminden hiç eksik olmayan bir konu.

 

Taş Ocakları; Orada çalışan işçiler için “Cebeci Cehenemmi”, Sultangazililer için ise toz, kanser ve astım hastalığı demek. Zaman zaman Taş Ocaklarının kapatılması için Cebeci Mahallesi sakinleri yürüyüş düzenlerler. Kimi zaman bu yürüyüşleri belediye önünde biter, kimi zamanda Taş Ocaklarının önünde biter.

 

Zaman zamanda seslerini daha fazla duyurabilmek için Valiliğin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde basın açıklamaları yaparlar. Bu yürüyüşlerinde organizasyon bozukluğundan mı bilinmez ama siyasiler hiçbir zaman yanında olmazlar.

Sultangazi Taşocakları11407205_982094945157911_3016534151630354487_n

“Sorumluluklarımız olmasa, çocuklarımızın geleceğini düşünmezsek burada çalışmayız” diyen Taş Ocakları çalışanları buraya “Cebeci Cehennemi” diyorlar. En son Cumartesi günü bu cehennemde 25 yaşında gencecik bir fidan kullandığı kamyonla 50 metre aşağıya yuvarlandı ve hayatını kaybetti. Sıradan bir olay gibi karşıladık bunu. Hiçbirimizin umurunda olmadı bu olay.

 

Bu olayın hesabını sorması gereken tüm siyasilerin hiçbiri ortada yok. 

sultangazi-taşocakları-

Dün ve bugün birçok çalışanla görüştüm. Fotoğraf çekmedim, çekemedim. İsimlerini yazmama konusunda söz verdim. “Cebeci Cehennemi”nde de olsalar işsiz kalmak istemiyorlar. Taş Ocaklarında “Devlet Yok” diyorlar. Gelen yetkili bakanlığın müfettişleri sadece firmalar ile görüşüp, gidiyorlar. Gelen müfettişler işçinin yüzüne bile bakmıyorlar. Tır ya da kamyon şoförleri yada onların bağlı olduğu şirketlerle dahi görüşme zahmetinde bulunmuyorlar.

 

Bunları dile getiren işçiler, Taş Ocakları’nda denetimin olmadığına da dikkat çekiyorlar. “Cebeci Cehennemin de denetimler firmaların istediği gibi sonuçlanır” diye ekliyorlar.

Sultangazi taş ocakalrı-savaş kurt-kaza11880389_1135221026491510_7324320070277433180_n

Taş Ocaklarında çalışanların üstüne basa basa söyledikleri tek bir cümle vardı “Can güvenliğimiz yok”. “Gelsin siyasiler çalışma ortamımızı, çalışma saatlerini, firmaların tedbirsizliğini ve sorumsuzluklarını kendi gözleriyle görsünler” diyor çalışanlar.

 

Taş Ocağında çalışanlarla yaptığım bu görüşmelerde aklıma geçtiğimiz gün Ak Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan’ın Taş Ocağı işletmecilerinden Yüksel Özyurt’a yapmış olduğu ziyaret ve ziyaret sonunda Taş Ocağı manzaralı çekilen hatıra fotoğrafı geldi.

11898667_720302828096452_5986684978893600186_n

Halk “Artık yeter. Kapatılsın” diye yürüyor. 2014 yılında 2, daha geçtiğimiz Cumartesi günü 1 işçi burada hayatını kaybediyor ve işçiler taş ocaklarının adını “Cebeci Cehennemi” koymuşlar.

 

Ak Parti İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan ise Taş Ocaklarının işlevi ve çalışma sistemleri hakkında Yüksel Özyurt’tan bilgi aldıklarını, o çok takip edilen sosyal medya hesabından belirtiyor. Taşocakların da “Çalışma sistemi” dikkatimi en çok çeken bölüm oluyor. İşçilerin mi İşverenin mi Çalışma sistemi?

 

Yüksel Özyurt ile yapılan görüşme sonrası Taş Ocağı manzaralı birde hatıra fotoğrafı çekiliyor. Yüzlerde bir mutluluk var. Herkesin keyfi yerinde. Ama fotoğraf karesinin arka planında yer alan, ancak görünmeyen emekçiler kimsenin umurunda bile değil. Akıllarının bir köşesinden bile geçmiyor. Sonuçta hayırsever bir işadamı ziyaret edilmiş, TAŞ OCAKLARININ ÇALIŞMA SİSTEMİ ile ilgili gerekli bilgiler alınmış, TAŞ OCAĞI MANZARALI hatıra fotoğraf çekilmiş ve ziyaret mutlu bir şekilde sona ermiştir.

 

Arka planda görünmeyen işçilerle bir görüşme olmamış, onların ÇALIŞMA SİSTEMİ onlara sorulmamış. Eğer hayırsever işadamına yönelik gerçekleşen ziyaret sonrası, çalışanlarda ziyaret edilseydi günlerce bunu alkışlardık.

taş ocakalrı-sultangazi-suzan dağlar civan

Karenin içinde birde AR-GE Birim Başkanı var. Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı aynı zamanda da Araştırma ve Geliştirme birim Başkanı Halil Poyraz’da kare içinde yer alıyor. Görevi araştırmak, raporlaştırmak ve İlçe ve İl Başkanlarına bu raporu sunmak. Bugüne kadar bir şey araştırdı mı? Geliştirdi mi? Bilmiyoruz.

 

Bildiğimiz tek şey araştırılması gereken TAŞ OCAKLARI ile ilgili hiçbir araştırma yapmadığıdır.

 

EMİN YEŞİL

https://twitter.com/Emin_Haber

 

Tasarım | Enba