Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Mart 2020

TBMM’deki kavga Sultangazi Meclisine sıçradı

Sultangazi Belediyesi Meclis toplantısı Mart ayı ikinci oturumu gergin başladı, gergin bitti.

Sultangazi Belediyesi Meclis toplantısı Mart ayı ikinci oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Dün TBMM’de CHP’li Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle kavga çıkmıştı. TBMM’de yaşanan gerginlik Sultangazi meclisine taşındı. Ak Parti ve CHP’li üyeler arasında sözlü tartışmalar yaşandı. Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, “Burada konuştuğunuz her şey tutanaklara geçiyor. Suç teşkil edecek ifadeler kullandığınız takdirde hakkınızda işlem yapılır” sözleri mecliste tansiyonu yükseltti. CHP grubu ise Cumhurbaşkanına hakaret etmediklerini belirtti. Ak Parti grubu, CHP grubunun gündem dışı konuşmaları sona erene kadar salonu terk etti. Salona geri dönen Ak Parti ve CHP’li üyeler arasında sözlü tartışma devam etti. Ak Partili Onur Uygun, CHP grubunun “Sultangazi Belediyesi korona virüsü ile ilgili tedbir alıyor mu” sorusuna, “En büyük corona virüsü sizsiniz” sözleri üzerine CHP grubu aldığı karar doğrultusunda salonu terk etti. İYİ Partili üyeler de kendilerine söz hakkı verilmediğini öne sürerek salonu terk etti.

Gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu, “CHP’li Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanımıza yönelik sarf ettiği hayasızca kelimeler siyasi tarihimize kara bir leke olarak girmiştir. Tam bir ahlaksızlık ve terbiyesizlik örneğidir. Özkoç’un açıklamaları artık millilik vasıflarını iyice kaybetmiş, kendi ülkesi yerine Mehmetçiklerimizi şehit edenlerin sözcüsü gibi konuşan, milletin iradesini ve demokrasiyi hiçbir zaman hazmetmemiş bir parti için çokta şaşırtıcı olmasa gerek. Cumhurbaşkanımıza yapılan aşağılık sözleri ve o açıklamayı yapan Özkoç’u nefretle kınıyoruz” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Kemal Eyyüpoğlu’nun üslup ve ifadelerini ret ettiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşanan kavga ve gerginliğin Sultangazi Belediye meclisine taşınmak istediğini ifade etti. Ak Parti grubunun bugüne kadar meclis toplantısında Sultangazi’ye dair tek kelime etmediğine değinen Çelik, “Biraz da Sultangazi’ye bakarsanız seviniriz” dedi. Çelik, “Sayın Engin Özkoç, sizin genel başkanınızın bizim genel başkanımıza söylediği sözleri genel başkanınıza iade etmiştir. Söylenen sözler size ait. Ak Parti genel başkanı, Ak Parti grubunda konuşmuştur. Bundan niye alınıyorsunuz?” dedi. Çelik’in konuşması sırasında “Ak Parti Genel Başkanı” sözlerine tepki gösteren Ak Partili üyeler, “Kimse bu ülkenin Cumhurbaşkanına hakaret edemez. Ak Parti Genel Başkanı seçilmiş Cumhurbaşkanıdır. Bu ülkenin başkomutanıdır” dedi.

Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan’da, Çelik’e ve CHP Grubuna yönelik, “Bahsettiğiniz kişi Cumhurbaşkanıdır. Burada konuştuğunuz her şey tutanaklara geçiyor. Suç teşkil edecek ifadeler kullandığınız takdirde hakkınızda işlem yapılır. Cumhurbaşkanına burada hakaret edemezsiniz. Ederse karşılığını bulur” diyerek hatırlatma da bulundu. İlhan’ın bu sözlerine CHP’li üyeler tepki gösterdi. CHP grubu, Cumhurbaşkanına hakaret etmediklerini belirterek, Hasan Esat İlhan’ın oturumu adil ve tarafsız yönetmediklerini ifade ettiler.

Mecliste bir anda tansiyon yükseldi. Ak Parti ve CHP’li üyeler arasında sözlü tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmalar sırasında Ak Parti grubu, CHP grubunun açıklamaları sona erene kadar salonu terk etme kararı aldı. İYİ Partili Enver Hamzaoğlu’da gündem dışı söz almak istediğini ancak, boş salona konuşmak istemediğini söyledi. Hamzaoğlu, bundan dolayı konuşmayacığını meclis başkanına iletti. Salonu terk eden Ak Partili üyeler, CHP’li üyelerin konuşmaları sona erince salona geri döndüler. Mecliste devam eden tansiyon düşmedi. CHP’li üyelerde Ak Parti grubuna tepki göstererek, grup Başkanvekili Mithat Çelik dışındaki diğer üyeler salonu terk etti. İYİ Parti’de Enver Hamzaoğlu söz almak istedi. Meclis Başkanvekili Hasan Esat İlhan, Hmazaoğlu’na söz hakkı verdiğini ancak bu hakkı kullanmadığını belirterek, söz hakkı vermedi. Bunun üzerine İYİ Partili Enver Hamzaoğlu ve Kemal Karuç’da salonu terk etti.

Yorumlar

Tasarım | Enba