Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel 7 Nisan 2018

Türk ve Alman vatandaşları için danışma günleri düzenlenecek

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli ve Kırklareli’de ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları için danışma günleri düzenleneceğini açıkladı.

İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.

“01.11.1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre, Almanya’da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de de kullanma hakkına sahiptirler. Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları arasında 24-26 Nisan 2018 tarihleri arasında SGK Beşiktaş Sosyal Tesisi ve Eğitim Merkezi İstanbul’da Türkiye – Almanya Danışma Günleri düzenlenecektir. Danışma Günlerinden İstanbul, Edirne, Kırklareli, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları ile bu kişilerin aile bireyleri yararlanabileceklerdir. Danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (yaşlılık, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandırılması şeklinde gerçekleştirilecektir. Danışma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Almanca olarak verilecektir.”

Açıklamada, danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin 0312 432 12 26/29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, varsa tahsis numarası, Almanya’da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerektiği kaydedildi.  Danışma günleri SGK Beşiktaş Sosyal Tesisi ve Eğitim Merkezi Yıldız Mah. Çırağan Cad. No:75 Beşiktaş/İstanbul adresinde 24,25 ve 26 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Yorumlar

Tasarım | Enba