Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ 4 Ekim 2018

Türkiye’nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu Başladı

Türkiye’nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu Başladı
Ali Baba Halı Yıkama

Türkiye’nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu’nun açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin geleceğinin genç katılımcılar ve Türkiye ile dünyadan akademisyenlerin katılımıyla konuşulacağı Sultangazi Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye’nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu başladı. Sultangazi Belediyesi Nikah ve Konferans Sarayı’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Türkiye’den ve dünyada çok sayıda akademisyen ile çok sayıda öğrenci katıldı. Sempozyumda megakentte yapılan kapsamlı bir gençlik araştırmasının sonuçları da açıklandı. Sonuçlarla gençlerin sosyal medya uygulamalarında en çok hangi siteleri kullandığı, kitap okuma oranları, gündelik alışkanlıkları gibi birçok bilgi katılımcılarla paylaşıldı.

Sempozyumda gençlerin bilinçli bir nesil olduklarını 15 Temmuz’da gösterdiklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, “Gençlerimiz üzerinde vesayet oluşturma niyetinde değiliz. İnternet bağımlılığı ve benzeri olgulara karşı gençlerimizi uyanık olmaya, bilinçli olmaya davet ediyorum” dedi.

Dünyanın Millet Kıraathaneleri’nin çok eleştirildiğini ancak şu an işleyişin çok iyi olduğunu dile getiren ülkelerin kendi kararlarını alabilecek dük duruşa sahip olmasının gerekliliğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise, “Bu sempozyumun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye’de Gençlik Kolları her zaman bir şikayet unsuru olarak değerlendirilir. Doğru bir yerde olmadığımızı söyleyebiliriz. Şunu hakikaten içtenlikle söylemeliyim özgüven meselesi çok belirleyici bir ülke için de. Gençlerde protest, eleştirel olmak çok daha yaygın, popülerdir, çok daha caziptir. Bir kıyafet giydirildi bize ve bu bizi komik gösteriyor çünkü bize ait değil. Şu anda giydiğimiz ceketten, kravattan bahsetmiyorum ama bu da onun parçası. Gençlerimizi kendi kimliğimizle buluşturduğumuz zaman dengeyi yakalamış olacaklar” diye konuştu.

42 akademisyenin katıldığı sempozyumun bugünün emanetini geleceğe taşıyacak olan gençler için önemli olduğunu ifade eden Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bugün Sultangazi için çok anlamlı ve tarihi bir gün. Sevgili gençlerle yaptığımız sempozyumun çok büyük anlam ifade ettiğini düşünüyorum vatan millet olmak bir aşk çaba ister. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin bizden sonrakilere ne bırakacağı çok önemli çok ciddi sorumluluğumuz olduğuna kanaat ediyorum” dedi.

Açılış, hediye takdimiyle sona ererken Türkiye’nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu, 5 Ekim tarihine kadar sürecek.

Tasarım | Enba