Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 22 Eylül 2016

Üç Dil Bilen Mülteci Çoban

Dünya üzerindeki 65 milyon mülteciden biri olan ve 3 dil bilen Pakistanlı Saeedullha Sabri Sultangazi’de çobanlık yapıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce anne ve babasını kaybeden 21 yaşındaki Sabri bir umut ülkesi olarak gördüğü Türkiye’ye kaçtı. İstanbul’a gelen Saeedullha Sabri yaklaşık 4 aydır da Cebeci Köyü’nde hayvancılık yapan bir ailenin hayvanlarına bakarak yaşamını idame ediyor.

Halklara dayatılan savaşların sonucu yaşanan ölüm ve katliamlar kadar ağır olan mültecilik sorunu her geçen gün büyüyor. Mülteci sorunu, aynı zamanda her biri ayrı bir dram, ayrı hikayeleri de içinde barındırıyor. Çoğu savaştan, bazılarının ise işsizlikten ve küresel sermayenin dayattığı zor çalışma koşullarından dolayı ülkelerini, sevdiklerini ve hayallerini terk etmek zorunda kalıyor.

Dünya üzerindeki 65 milyon mülteciden biri olan Saeedullha Sabri’nin hikâyesi ise farklı bir boyutu ile öne çıkıyor.

IMG_4296

21 yaşında ve beş ayrı dil biliyor

Dört kardeşinin ortancası olan Saeedullha Sabri, henüz 21 yaşında ve 3 ayrı dil biliyor.  Sabri, dile olan merakından dolayı, İngilizce Farsça ve Türkçe dillerini öğrendiğini dile getirerek, şunları söyledi; “3 yıl önce anne ve babamı kaybettim. İkisini de aynı yıl içerisinde vefat etti. Dört kardeşiz. Geçim sıkıntısından dolayı eğitimimi yarım bırakmak zorunda kaldım. En büyük ağabeyim Amerika’ya gitti, ben ise bir umut ülkesi olarak gördüğüm Türkiye’ye geldim. 1,5 yıldır İstanbul’dayım. Dört aydır da çobanlık yapıyorum”

Yoksul bir ülkede yaşadığını dile getiren Saeedullha Sabri, kendi ülkesindeki yoksulluğun yanında birde Taliban Örgütü’nün kendilerine dayattığı zulmü de yaşadıklarını dile getirdi. Türkiye’ye farklı hayaller ile geldiğini ancak 3 dil bilmesine rağmen Türkiye’de de uzun süre işsiz kaldığını belirten Saeedullha Sabri, “Uzun bir süreçten sonra Türkiye’ye ulaştığımda, hayallerimi gerçekleştirmek için iş aradım. Ama kimse bana iş vermedi. Sokaklarda kağıt toplayarak kendimin ve geride kalan kardeşlerimin yaşamını idame ettim. Geride kalan iki kardeşim şu anda en büyük amcamın yanında kalıyorlar. Şu anda ise çobanlık yapıyorum” dedi. Sabah 06.00’dan akşam saatlerine kadar hiç oturmadığını dile getiren Saeedullha Sabri, bunun karşılığında aylık 1000 TL maaş aldığını söyledi.

IMG_4299

Çaresizliği gözlerinde okunan Saeedullha Sabri, telefon alacak parasının olmadığını söyleyerek, “Ben kardeşlerimle iki aydır sadece bir defa konuştum. Telefonum olmadığı için, sürekli merak ettiğim kardeşlerimle ile konuşamıyorum.” Dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba