Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 5 Ağustos 2018

Vatandaşların imar problemi tarihe karışacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya sokulan imar barışı için resmi başvurular devam ediyor.  Eraydın Mühendislik İmar Barışı hakkında vatandaşları doğru bir şekilde bilgilendirmek ve yönlendirmek için 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda stant açtı.

Eraydın Mühendislik 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda stant açtı, vatandaşları imar barışı hakkında bilgilendirdi. Açılan standa vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, inşaat Mühendisi Erhan Aydın Barış İmarı Yasası hakkında gelenlere bilgiler aktardı, broşürler dağıttı.

“VATANDAŞLARIN İMAR PROBLEMİ TARİHE KARIŞACAK”

İmar Barışı’nın devlet ile vatandaş arasında sağlanması planlanan bir barış anlamı taşıdığını belirten Eraydın Mühendislik sahibi İnşaat Mühendisi Erhan Aydın, “Kaçak katların çözümü noktasında devletimiz imar barışı adı altında bir yasa çıkardı. Bu yasa ile vatandaşların imar ile alakalı her türlü problemleri tarihe karışacak.” Dedi.

Yasa ile ilgili vatandaşların yanlış bilgilendirildiğine dikkat çeken Aydın, “Örneğin, binalarda mülkiyet sorunu çözülmeden, binalardaki problemlerin ne olduğunu bilmeden vatandaşlar yapı kayıt belgesi müracaatında bulunuyor. Vatandaşlar binalarının metrekaresini tam olarak bilemeyebilirler. Dolayısıyla vatandaş bunu sisteme girdiğinde yaklaşık olarak söylemektedir. Söyledikleri rakamlarla reel rakamlar arasında ciddi farklılıklar var. Bundan dolayı da özellikle metrekare bildiriminde işlemler yanlış yapılıyor. Başvuru sürecinde yapılacak olan en ufak bir yanlış bilgilendirme başvuru sahibinin başına büyük sıkıntılar açabilir.” diye konuştu.

“7 KİŞİLİK ÖZEL EKİP KURDUK”

Eraydın Mühendislik olarak alanında uzman 7 kişinden oluşan İmar Barışı ekibi kurduklarını söyleyen Erhan Aydın, “Vatandaşın mülkiyet sorunu var mı? her hangi bir haritasal işlem var mı? bununla alakalı hem saha ekibimiz, hem de kurduğumuz stant aracılığıyla vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Akabinde vatandaşın yeri ile alakalı bir mülkiyet sorunu yoksa ve bu mülkiyet sorununun olmadığını kesinleştirdikten sonra yapı kayıt belgesi işlemi yapıyoruz. Çalışmalarımız üç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada; vatandaşın İmar Barışı kapsamında binasının uygun olup olmadığı yönünde çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşın mülkiyet anlamında bir sorunu varsa önce bu sorunu çözüyor, akabinde yapı kayıt belgesi için başvuru yapmasını sağlıyoruz. İkinci aşamada; yapı kayıt belgesi alındıktan sonra binaların ölçülendirilmesi ve metrekarelerin doğru bir şekilde sisteme girilmesini sağlıyoruz. Üçüncü aşamada ise, Kadastro ve tapu müdürlükleri ile ilgili bölümlerde vatandaşımızı doğru bir şekilde yönlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Sultangazi’de imar mevzuatına aykırı yaklaşık 40 bin yapının olduğunu belirten Aydın, İmar Barışı’nın yerinde ve doğru bir karar olduğunu söyledi. Yerel belediyelerin yaşadığı en büyük sorunlardan birinin de imar mevzuatına aykırı yapılar olduğuna vurgu yapan Erah Aydın, İmar Barışı yasası ile yerel yönetimlerin bu konuda rahat bir nefes alacaklarını dile getirdi.

Aydın, Sultangazi’de ilk bilgilendirme adı altında stant açan firma olduklarına da değinerek, Eraydın Mühendislik’in İmar Barışı hakkında ciddi çalışmalar yaptığını, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda kurulan stant aracılığıyla da 600 kişiyi doğru bir şekilde bilgilendirdiklerini ve yönlendirdiklerini ifade etti.

ERAYDIN MÜHENDİSLİK

ADRES: Cebeci Mahallesi Atatürk Bulvarı NO: 111-113 Daire: 3

İLETİŞİM: 0539 372 35 95- 0545 473 25 00

Yorumlar

Tasarım | Enba