Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 10 Temmuz 2020

Yarcan Tan; ‘2019 Sultangazi için kayıp bir yıl olmuştur’

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı ikinci oturumu Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan başkanlığında gerçekleşti. 2019 faaliyet raporunun görüşüldüğü toplantıya Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’da katıldı. Faaliyet raporu ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Yarcan Tan, sermaye giderlerine değindi.

Geçtiğimiz yıl Mimar Sinan Bulvarı üzerinde kurulan Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nde elde edilen gelirin 5 milyon TL olduğunu düşündüklerini belirten CHP’li Yarcan Tan, faaliyet raporunda 58 bin TL gelir gösterildiğini ifade etti. Tan, “Faaliyet raporunda işlerin iç açıcı olduğunu gördük. Dikkatimizi hayvan kesimi ve muayene ücreti kesiyor. Kurbanın çadırlarından alınan bedelinde buna dahil olduğu belirtiliyor. Burada gelir 58 bin gözüküyor. Burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz. 5 milyon TL gelir olduğunu düşündüğümüz bu yerde 58 bin TL gelir gösterilmiş” dedi.

“BELEDİYENİN BORÇLARI BU KADAR NASIL ARTTI?”

Sultangazi Belediyesi’nin 2019 yılı kısa uzun vadeli borcunun 306 milyondan 346 milyon TL’ye çıktığını ifade eden Tan,  “Hizmetlerin yüzde 30-40’larda kaldığı bir belediyenin borçları bu kadar nasıl artıyor? Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Müdürlük harcamalarında bazı müdürlüklerde azalmalar olmuş, bazı müdürlüklerde ise anormal artışlar olmuş. 2019 Sultangazi için kayıp bir yıl olmuştur” şeklinde konuştu.

Sermaye giderleri içinde yatırımların 104 bin’den 44 bin’e düştüğünü söyleyen CHP’li Tan,  yatırımların 59 bin küsur farkla yüzde 60 azaldığını belirterek, “Bununla belediye hedeflediği değere yüzde 40 yaklaşabilmiştir. Yani daha geride yapması gereken bir yüzde 60’lık dilim var ama ne yazık ki yıl bitti. Müdürlük bütçelerine baktığımızda hizmet üreten müdürlükler genelde yüzde 50’nin altında kalırken harcama noktaları yüzde 80-90’larda olduğunu görürüz” diye konuştu.

Yarcan Tan’a cevap veren Ak Parti Meclis Üyesi Fatih Sultan Mehmet Çiçek; “Yarcan bey, ne kadar bilançonun nizamına hakim olduğunu görüyoruz. Tek bir örnek vermek istiyorum; dedi ki sermaye giderleri 100 milyon liralardan, 40 milyonlara düştü gibi söylemlerde bulundu. Kendisine buradan sesleniyorum, sermaye giderlerinin ne olduğunu gitsin muhasebe kitabından okusun. Ya da dilerse gelsin ben ona ofiste anlatayım” dedi.

Yorumlar

Tasarım | Enba