Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 3 Mayıs 2018

Yayla Mahallesi’nin imar sorunu tarihe karışacak

Belediye Başkanı Cahit Altunay, Temmuz ayına kadar Yayla Mahallesi’nin imar sorunun tarihe karışacağını belirterek; “Yayla Mahallesi’ne hemen, hiç beklemeden yapacağımız ilk iş okul olacak.” Dedi.

Sultangazi’nin 15 mahallesi arasında imar konusunda en sorunlu mahalle kuşku yok ki, Yayla Mahallesi’dir. İmar sorunundan dolayı hizmetin götürülemediği Yayla Mahallesi’nin imar sorununun çözümüne yaklaşıldı. Yaklaşık iki yıldır devam eden çalışmalar neticesinde mahallenin Haziran veya Temmuz ayında uygulama planları bitmiş olacak.

1970 yılından itibaren yaşanan imar sorununu çözmekte Belediye Başkanı Cahit Altunay’a nasip oldu. Yıllardır Ak Parti iktidarı dışında hiçbir hükümetin ilgilenmediği, sorunu çözmek için adım atmadığı Yayla Mahallesi için mutlu sona adım adım yaklaşıldı.

“İlk defa Sultangazi Belediyesi olarak Yayla Mahallesi’nin imar planlarını biz çıkarıyoruz.” Diyen Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Haziran ya da Temmuz Temmuz ayında Yayla Mahallesi’nin imar sorunu tamamen bitiyor. Önceden bu mahallemize kısmi imar verilmiş, ama uygulamaya konulmamış. Dolayısıyla bu mahallemizde insanlar ruhsatlı bir yapı yapamıyorlardı.  Temmuz ayından sonra vatandaşlarımız belediyemizden alacakları ruhsat ile gönül rahatlığıyla istediği yapıyı yapabilecekler.” İfadelerini kullandı.

İmar sorunundan dolayı Yayla Mahallesi’ne birçok hizmeti götüremediklerini söyleyen Başkan Altunay, “Yayla Mahallesi’nin imar planlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretmiştik. Bu konunun takibini yaptık. Mahallemizin planları bitti, uygulama planları da Temmuz ayına kadar bitmiş olacak. Yayla Mahallesi’nde yaşayan halkımız maalesef İmar sorunundan dolayı birçok hizmetten eksik kaldı. Doğal olarak mahalle sakinleri de diğer mahallelerde yapılan hizmetlerin, kendi mahallelerine yapılmamasından dolayı bizleri zaman zaman eleştiriyorlardı. Artık bu eleştiriler de, Yayla Mahallesi’nde yıllardır süren imar sorunu da önümüzdeki Haziran veya Temmuz ayında tarihe karışacak. Bu çok ama çok önemli bir aşama. Uzun yıllardır süren bu sorunun aşılmasında pay sahibi olmakta ayrıca bizleri mutlu etmektedir.

Sultangazi Belediyesi olarak Yayla Mahallesi için hazırladığımız ancak söz konusu sorundan dolayı uygulamaya sokamadığımız birçok çalışmanın da hemen startını vereceğiz. Bu sorununun aşılmasıyla önümüz açılacak, bu mahallemize hizmet götürme fırsatı bulacağız.

İmar sorunu aşılır aşılmaz, Yayla Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız hiç merak etmesinler. Diğer mahallelerden hiçbir eksiklikleri kalmayacak. Aynı hizmetleri bu mahallemize bir bir taşıyacağız.” İfadelerini kullandı.

Yayla Mahallesi’nde bulunan Hamit Süreyya Eremsel İlk ve ortaokuluna mahalledeki imar sorunundan dolayı bugüne kadar tek bir çivi bile çakılmadı. 16 derslikli prefabrik binada eğitim bir hayli zor. Bir sınıftan konuşulanın yan sınıftan duyulduğu, prefabrike ömrünü doldurmuş binanın en ufak yağışta akan çatısı ve daha neler neler.

Belediye Başkanı Cahit Altunay, uygulama planları biter bitmez ilk işinin ‘okul’ olacağını dile getirdi. Altunay; “Hemen, hiç beklemeden yapacağımız ilk iş okul olacak. Okul projesi ile ilgili her şeyimiz hazır. Aynı zamanda diğer alanlar ve diğer hizmet birimlerini de bir bir taşıyacağız.” Diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba