Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 7 Ekim 2019

Yeni Çarşamba Pazarı Meclis Gündeminde

Geride bıraktığımız hafta Uğur Mumcu Tesislerine taşınan Çarşamba Pazarı, Sultangazi Belediye Meclis Toplantı’nda gündeme taşındı. Konuyla ilgili ilk defa konuşan Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, bir kısım pazar esnafının geçtiğimiz hafta yeni yerde tezgah açmak isteyen esnaflara saldırdığını belirterek, bunlara karşı dik duracaklarını söyledi.

Sultangazi’nin en büyük pazarı olan Çarşamba Pazarı geçtiğimiz haftalarda Uğur Mumcu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan tesislere taşınmıştı. Geçtiğimiz hafta yeni yerde tezgah açmak isteyenlere bazı esnaflar saldırmış, yoğun güvenlik önlemi alan polis olayların büyümesinin önüne geçmişti. Yaşanan olaylardan dolayı da Pazar kurulamamış, alışveriş için gelen vatandaşlar geri dönmek zorunda kalmıştı.

Uğur Mumcu Tesislerine taşınan Çarşamba Pazarı bugün gerçekleşen belediye meclis toplantısında da gündeme geldi. Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’un da katıldığı toplantıda gündem dışı söz alarak konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Grup Başkanvekili Mithat Çelik, “Çarşamba Pazarı Sultangazi’nin en büyük pazarıdır. Kapalı alana sığması mümkün değildir. Ayrıca alan 50. Yıl sınırında olup, asıl hitap ettiği alandan çok uzaktadır. Bu hatasını belediyeye servisler koyarak atlatmaya çalışmaktadır. Ancak bu çözüm değildir. Çarşamba Pazarı’nın hitap ettiği alan çok büyüktür. Cami durağı bölgesinde yaşayan vatandaşımız buraya nasıl ulaşacaktır. Daha önce kurulan kapalı pazarlardan halk ve esnaf hiç memnun değildir.  Bu uygulama halkı marketlere yönlendirmektedir. Pazarcı esnafının kazancı büyük oranda düşmüştür. Yeni kurulan kapalı Pazar alanında tezgahların dağılımında, adaletsiz bir dağılım yapılmıştır” dedi.

Çelik’in açıklamalarını değerlendiren Meclis 1. Başkanvekili Hasan Esat İlhan, “Yıllardan beri siyaset yapıyoruz. İlçemizde sokaktan pazarları kaldırıp, kapalı pazar alanları yapamak hayallimizdi. Uğur Mumcu Tesisleri’de ciddi boyutta bir yatırımdır. Fakat bu hizmet ciddi şekilde eleştiriliyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiği’te konuyla ilgili söz alarak, Çarşamba Pazarı’nda tezgah açan tüm esnaflara yeni yerde tahsis yapıldığını söyledi.

Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ise yeni Çarşamba Pazarı ile ilgili ilk kez konuştu. CHP’li Mithat Çelik’in “adaletsiz davranıldığı” söylemine cevap veren Dursun, “Bunlar böyle söylüyor, pazarcılar şöyle diyor’ diyerek töhmet altında bırakmak bizi töhmet altında bırakmak demektir. Şunu net söylüyorum varsa somut bilginiz bana iletin. Ben gereğini yaparım. Yeni pazarda yerini açmak için gelenlere saldıran bir kısım esnafı ve insanları biliyoruz. Buralar bizimdir diyenler var. Biz kamu idarecileri olarak bunlara karşı dik durmalıyız. Oradaki mağduru, mazlumu, işinde olan esnafı mağdur etmemeliyiz” diye konuştu.

Yorumlar

Tasarım | Enba