Eminhaber.Org
Ana Sayfa MANŞETLER, ÖZEL HABER, SİYASET, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 2 Ekim 2017

Yeni Danışman Sultangazi’de Kentsel Dönüşümü Şahlandırabilecek mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken görevinden istifa ederek Sultangazi Belediyesinde danışmanlık görevine başlayan İrfan Uzun isminin Sultangazi’yi neden tercih ettiği ve Sultangazi’ye neler katabileceği konusunu siz değerli okurlarımız için cevaplamaya çalışacağız…
Yeni Danışman Sultangazi’de Kentsel Dönüşümü Şahlandırabilecek mi?
Ali Baba Halı Yıkama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütürken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevine terfi ettirilen İrfan Uzun, şimdi de bu görevinden istifa ederek, Sultangazi Belediyesinde Başkan danışmanı olarak işe başladı.

2008 yılında Gaziosmanpaşa’dan ayrılarak kurulan Sultangazi ilçesi plansız yapılaşmanın neredeyse had safhada olduğu bir ilçe. Gaziosmanpaşa ilçe merkezine uzaklığı ve seçim dönemlerinde siyasi iktidarların oy kaygısı zaafından faydalanarak yapılaşmaya giden Sultangazi ilçesinde binaların büyük bir çoğunluğu miadını ya doldurmuş ya da doldurmak üzere.

Uzmanların sık sık uyardığı olası İstanbul depreminden sonra ilçede kaç tane binanın ayakta kalacağı konusu bazı inşaat ve yapı denetim uzmanlarında kabus etkisi yaratmaya devam ederken, devletin ‘Kentsel Dönüşüm’ projesiyle bu binaların yıkılıp yeniden yapılması ve daha yaşanabilir bir kentin inşası projesinin Sultangazi’de başarıyla hayata geçtiğini söylemek ufak tefek istisnalar dışında neredeyse imkansız.

İstanbul’da ada bazlı dönüşüme en çok ihtiyacı olan ilçelerden bir tanesi olan Sultangazi’de neredeyse ada bazlı dönüşüm yok denecek kadar az.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın son dönemlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde konunun sürekli olarak kentsel dönüşüm olması, İrfan Uzun isminin bu konuyla ilgili olarak tercih edilmiş olabileceğini düşünüyoruz.

Bildiğimiz gibi Sultangazi Belediyesi mahalle bazında sadece Cumhuriyet Mahallesinde büyük bir kentsel dönüşüm projesine başlamak istemiş ancak mahalle sakinlerinin konuyu yargıya taşımasıyla birlikte bu projeyi rafa kaldırmak zorunda kalmıştı. Bunun dışında kentsel dönüşüm hamlelerinin hiçbir tanesinde belediye imzası görmek mümkün değil.

Tasarım | Enba