Eminhaber.Org
Ana Sayfa Genel, MANŞETLER, ÖZEL HABER, SULTANGAZİ, ÜST MANŞET 29 Aralık 2020

Yine aynı mahalle, yine kablolar çalındı

Sultangazi’de yaklaşık 2 ay önce internet kabloları çalınan mahallenin yine kabloları kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. İnternetsiz kalan çocuklar eğitim alamamalarından duyduğu sıkıntıyı dile getirdi.

Sultangazi’de aynı mahallede ikinci defa çalınan internet kabloları, mahalleyi internetsiz bıraktı. Merkez Habipler Mahallesi’nde geçtiğimiz Pazar günü yaklaşık beş Sokak’ta kabloların çalınması sonucu bölgede internet erişimi kesildi. Yüzlerce öğrenci internet erişimi sağlanamadığı için uzaktan eğitimden yararlanamıyor.

“ÇALINAN KABLOLARIN YENİLENMESİ NEREYE KADAR SÜRECEK?”

Mahalle sakinlerinden Yüksel Tik, “Sürekli kablo hırsızlığı oluyor. Onun yanında internet ile ilgili sürekli sıkıntılarımız var. Çocuklar doğru düzgün ders çalışamıyorlar. Şu anda derse katılamayan bütün çocuklarımız sınıfta kalacak. Hiçbir çocuğumuz uzaktan eğitimden yararlanamıyor. İlgili şirketi arıyoruz. Onların da sürekli çalınan kabloları tazelemeleri ne kadar olacak? Şu anda mahallemizin hiçbir yerinde internet erişimi yok. Herkes kendi telefonlarıyla internete bağlanmaya çalışıyor. O da ne kadar imkanları el verirse” dedi.

Mahalle sakinlerinden MHP Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Hakan Taşçı ise, “Çocuklarımız uzaktan eğitim derslerine giremiyor. Yazık günah, azıcık vicdan. Daha öncede mahallemizde toplamda bin 200 metre kablo çalmışlardı. Şimdi yine kablo çalmışlar. Ayrıca yeniden yapılan kabloları da yeniden çalmışlar. Adamlar ipe bir taş bağlayıp kabloların üzerine atıyorlar. Ondan sonra kabloları çekmeye başlıyorlar. Gidip 50 liraya 100 liraya satıyorlar. Sadece vatandaşın kendi alacağı önlemin yanı sıra buna bir önlem alınmalı. Sokakların girişine kamera koyulabilir. Ayrıca zarar gören firma kabloları çalanların yakalandığında geri bırakılmamaları için dava açması lazım” diye konuştu.

“ÜÇ KURUŞ İÇİN MAHALLEYİ MAĞDUR EDİYORLAR”

Mahalle de çalışma yapan ilgili firma çalışanlarından bir kişi ise, “Bu kadar milleti kimsenin mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Bunu yapanlar 3 kuruş için bütün mahalleyi mağdur ediyor. Dünden beri burada çalışma yapıyoruz. Tahmini 300 metre kablo çalmışlar. Çaldıkları kabloları eritip satıyorlar” dedi.

Uzaktan eğitim alan mahallenin çocukları ise derslere giremediklerini, aile büyüklerinin cep telefonlarından internete girdiklerini belirterek, yaşadıkları mağduriyet dile getirdiler.

Yorumlar

Tasarım | Enba